Tadeusz Hogendorf

Tadeusz Hogendorf - urodzony 19 grudnia 1918 roku w Rzeszowie. Znakomity zawodnik rzeszowskich klubów sportowych, trener, nauczyciel wychowania fizycznego – najstarszy przedwojenny reprezentant Polski w kadrze narodowej.

Barwy "Resovii" reprezentował od 1936 roku. Jego talent, a przede wszystkim postawa na boisku zdobyła mu uznanie i szacunek publiczności przed, którą i dla której grał. Zarówno Lwów, Kraków i Warszawa oraz Katowice, Gdańsk i Łódź były pełne uznania dla nieprzeciętnego talentu rzeszowianina.

Większość swojego życia poświęcił propagowaniu rzeszowskiego sportu i wychowywaniu młodych adeptów piłki nożnej. W latach 50-tych i 60-tych był trenerem Stali Rzeszów i Resovii.

Wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Za swoje długoletnie zasługi został uhonorowany w 1999 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Poza sportem ma jeszcze dwie pasje; podróże i muzykę poważną. Jako miłośnik Melpomeny, otrzymał dyplom 50-letniego stałego bywalca Rzeszowskiej Filharmonii, w której ma swoje stałe miejsce.

Mimo sędziwego wieku nie opuszcza także innych wielkich wydarzeń kulturalnych łączących się nawet z wyjazdami np. do Krynicy na Europejski Festiwal im. J. Kiepury.

Zwiedził świat i poznał jego urokliwe miejsca. Ale Rzeszów, jego historia jest mu niezwykle bliska.

Jako dziewięćdziesięciolatek twierdzi –„nie zmarnowałem swojego życia”, bo „w życiu jest czas na wszystko: na kulturę, muzykę, sport, miłość i romanse”.

Tadeusz Hogendorf
Tadeusz Hogendorf