2005 rok
Działania podjęte w celu przyjęcia miasta Rzeszowa w poczet międzynarodowego Stowarzyszenia EUROCITIES:
· Podjęcie 22 marca 2005 r. przez Radę Miasta Rzeszowa, Uchwały Nr XXXVII/64/2005, w sprawie przystąpienia do międzynarodowej organizacji EUROCITIES.
· Uzyskanie akceptacji tej decyzji i zgody Ministerstwa Spraw Zagranicznych na przystąpienie Rzeszowa do EUROCITIES – za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego.
· Przesłanie do Stowarzyszenia EUROCITIES deklaracji członkowskiej w języku polskim i angielskim, podpisanej przez Tadeusza Ferenca - Prezydenta Rzeszowa.
· Decyzja o przyjęciu Rzeszowa w poczet EUROCITIES, jako nowego, pełnoprawnego członka Stowarzyszenia została podjęta na posiedzeniu Zarządu EUROCITIES w Brukseli, 30 września 2005 r.
· Uroczyste przyjęcie Rzeszowa w poczet EUROCITIES odbyło się 22 listopada 2005 r. na Corocznym Generalnym Posiedzeniu Stowarzyszenia EUROCITIES AGM, w Lionie.
Szczegółowe informacje na temat Generalnego Posiedzenia Stowarzyszenia znajdują się na stronie internetowej EUROCITIES.
Obecnie w Stowarzyszeniu EUROCITIES zrzeszonych jest 109 miast - członków pełnoprawnych (wraz z Rzeszowem) oraz 18 miast współpracujących. Do 22 listopada br. pełnoprawnymi członkami EUROCITIES było 9 miast polskich: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Lublin, Warszawa i Wrocław.
22 listopada 2005 r. w poczet pełnoprawnych członków EUROCITIES wraz z Rzeszowem przyjęte zostały również miasta: Białystok i Bydgoszcz.
Celem Stowarzyszenia EUROCITIES jest tworzenie sieci współpracy między miastami stołecznymi Europy i władzami lokalnymi oraz promowanie wspólnych interesów EUROCITIES w charakterze centrów rozwoju ekonomicznego, technologicznego, społecznego i kulturalnego na poziomie międzynarodowym.
Reprezentowanie wspólnych interesów miast zrzeszonych w EUROCITIES w procesie konsultacji i podejmowania decyzji przez instytucje Wspólnoty Europejskiej.