Tadeusz Ferenc

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 r. w Rzeszowie zm. 27 sierpnia 2022 tamże. Był absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, odbył również studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Przed objęciem prezydentury Miasta Rzeszowa przez 28 lat pełnił funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach branży transportowej, przemysłowej, komunalnej i spółdzielczej. Pracę zawodową rozpoczął już w szesnastym roku życia. Doświadczenie zawodowe zdobył m. in. w: WSK Rzeszów i WSK Świdnik, Hucie Katowice, przedsiębiorstwie Transbud w Rzeszowie. Pracując w firmie Budimex, przebywał na kontraktach zagranicznych w Afryce. Po powrocie do kraju objął funkcję zastępcy dyrektora w Rzeszowskim Zakładzie Naprawy Samochodów, następnie dyrektora w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych, a później prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”. Jego praca zawodowa jest nierozerwalnie związana z rozwojem Rzeszowa. Pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Osiedlowego „Nowe Miasto – Drabinianka” (1972-1981), radnego miasta Rzeszowa (1994- 2001). W 2001 roku został posłem RP na Sejm IV kadencji. W 2002 roku oddał jednak mandat poselski, aby pracować dla swojego miasta. W dniu 10 listopada 2002 r. w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydentów miast został wybrany na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa.

W kolejnych wyborach (w latach 2006, 2010, 2014 i 2018 ) wygrywał w pierwszej turze. Funkcję Prezydenta Miasta Rzeszowa pełnił do 10 lutego 2021 r. Jednym z najważniejszych osiągnięć Tadeusza Ferenca było stałe powiększanie miasta. Od 2005 roku Rzeszów powiększył się ponad dwukrotnie – z 53,69 km kw., do 128,5 km kw., a liczba ludności wzrosła z 159 tys. do 198 tys. Pozwoliło to m. in. na pozyskanie nowych terenów 74,81 km, na których powstały osiedla mieszkaniowe, są prowadzone usługi komercyjne i inwestycje. Efektem poszerzenia miasta oraz działań wspierających jego rozwój gospodarczy było utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej jako podstrefy SSE Euro–Park Mielec. Obecnie trwają prace przy budowie infrastruktury SSE Rzeszów– Dworzysko, która docelowo ma objąć swoim zasięgiem 450 ha powierzchni. Jego działania na rzecz społeczności lokalnej polegały w głównej mierze na tworzeniu dogodnych warunków do życia i rozwoju.

Tadeusz Ferenc otrzymał wiele nagród i wyróżnień, świadczących o Jego wyjątkowym zaangażowaniu w zrównoważony rozwój miasta. W uznaniu zasług na rzecz rozwoju Rzeszowa i samorządu terytorialnego Kapituła Fundacji „Akademia Polskiego Sukcesu” przyznała Mu w 2014 r. Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu oraz tytuł członka Akademii Polskiego Sukcesu. W plebiscycie „Gazety Wyborczej” „25 lat Rzeszowa – najważniejsi ludzie” otrzymał I miejsce (2014). Dwa razy z rzędu (2012 i 2013) otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie „Innowator” – za najlepiej zarządzaną jednostką samorządową. Za całokształt osiągnięć zawodowych otrzymał (2012) tytuł Magellana Roku nadany przez Korporację Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zdobył I miejsce w rankingu najlepszych prezydentów miast tygodnika „Newsweek” ( 2015 ), a w latach wcześniejszych wielokrotnie zajmował czołowe miejsca w tym rankingu. Został Najlepszym Prezydentem Miasta Roku 2010 w konkursie „Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości” oraz „Samorządowym Menedżerem Roku 2010” w konkursie „Gmina Fair Play” organizowanym przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz Krajową Izbą Gospodarczą. Jest laureatem prestiżowej międzynarodowej nagrody „Zjednoczona Europa”, przyznanej za dynamiczny rozwój miasta i jego bardzo dobre zarządzanie przez Europejskie Zgromadzenie Biznesu i Klub Rektorów Europy w Wielkiej Brytanii (2012 ). Został uhonorowany certyfikatem „Best Cities” przyznanym przez Europejskie Zgromadzenie Biznesu (2012). Otrzymał odznakę „Przyjaciele Rzeszowa” z numerem 1 (2014 ). Zwyciężył w konkursie „Primus Inter Populi” organizowanym przez Akademię Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (2007 ). Został „Primus Innovatorum 2013” w obszarze Transport, Logistyka i Infrastruktura na Międzynarodowym Forum Innowacji Transportowych. W 2017 r. Tadeusz Ferenc został uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej. Za swoje osiągnięcia został również uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2005 r. za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2010 r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został w 2014 r. wyróżniony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Tadeusz Ferenc zapewnił miastu szybki i zrównoważony rozwój, wpisując się jednocześnie do grona najwybitniejszych współczesnych prezydentów polskich miast. Aktywna, wieloletnia działalność społeczna i samorządowa, charakteryzująca się wysoką skutecznością w osiąganiu zamierzonych celów oraz niezaprzeczalne sukcesy w okresie sprawowania urzędu Prezydenta Miasta stały się swoistym kamieniem milowym na drodze rozwoju Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc fot. Tadeusz Poźniak
Tadeusz Ferenc fot. Tadeusz Poźniak