Zaczynając wędrówkę ścieżką Szafera nie sposób ominąć Stary Cmentarz, który służył mieszkańcom miasta Rzeszowa i okolicznych gmin, przynależnych do parafii rzeszowskiej.
Na siedlisku łęgowym oraz grądowym wprowadzono drzewostan topolowy z udziałem jesionu, lip drobnolistnych, klonu zwyczajnego i sporadycznie klonu jaworu. Spotyka się tu około 40 gatunków ptaków.
Po drodze mijamy nowoczesny dirtpark oddany do użytku w 2014 roku, topole i jesiona wyniosłego, dochodzimy do Parku Kultury i Wypoczynku, gdzie w maju wyjątkowo pięknie prezentuje się szpaler głogów dwuszyjkowych - odmiana pełnokwiatowa czerwona oraz dąb czerwony, po lewej stronie mijamy szpaler jesionów. Natomiast na łące rośnie lipa srebrzysta, bodziszek łąkowy i inne.
Na odcinku ciągnącym się od schodów betonowych w parku, aż do mostu oraz na zaporze, można spotkać około 35 gatunków ptaków. Natomiast w okresie jesienno-zimowym, spotykamy tu masowo m.in. kaczkę krzyżówkę, łabędzia niemego oraz mewę śmieszkę.
Następnie dochodzimy do ujęcia wody WSK. W wodzie zalewu, przy brzegu, obserwuje się sukcesję roślinności szuwarowej oraz łęgu. Występują tu m.in.: pałka szerokolistna, kropidło wodne, żabieniec babka wodna, ponikło błotne, uczep trój listkowy, rzęsa garbata, rz. trójrowkowa.
Kontynuując dalej wycieczkę dochodzimy do najcenniejszego obiektu przyrodniczego, jakim jest rezerwat „Lisia Góra". Jest to fragment stanowiący relikt Puszczy Sandomierskiej. Rezerwat leży na lewym brzegu Wisłoka, na wysokości od 200 do 220 m n.p.m., częściowo na terasie zalewowej, a głównie na terasie nadzalewowej o urozmaiconej rzeźbie.
Opuszczając Lisią Górę idziemy obok przystani kajakowej, (rosną tutaj: topola biała, 2 brzozy brodawkowate, dąb szypułkowy, grochodrzew), a następnie wzdłuż szpaleru z dominacją klonu jaworu i k. zwyczajnego oraz sporadycznie dębu czerwonego i jesiona wyniosłego (za tym szpalerem proponuje się zbudowanie kompostowni odpadków roślinnych z terenu miasta).