Baner tematyczny

Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

Wyróżnienie Zasłużony dla Miasta Rzeszowa jest formą uhonorowania przez Gminę Miasto Rzeszów obywateli, którzy swoimi talentami, pracą zawodową lub działalnością społeczną, wnieśli znaczący wkład w rozwój Miasta Rzeszowa w różnych dziedzinach.

Obecnie tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa nadaje Rada Miasta, uchwałą podejmowaną większością głosów. Wnioski o przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Rzeszowa mogą składać organizacje społeczne, polityczne, związki wyznaniowe, organizacje pożytku publicznego, osoby fizyczne oraz inne instytucje.

Dyplom i okolicznościowy medal wręczane są podczas uroczystości organizowanej z okazji nadania praw miejskich. Wyróżnione osoby wpisuje się do Księgi Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa, przechowywanej w siedzibie Urzędu Miasta.

Obecnie w Księdze Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa znajdują się: Ryszard Ziemba, Marek Czarnota, Andrzej Kowal, Stanisław Mazur, ks. dr Ireneusz Folcik, Zygmunt Solarski, Jan Stankiewicz, Krzysztof Ignaczak, Mateusz Tułecki, Alicja Haszczak i Marta Gutowska

Andrzej Urbanik

Andrzej Urbanik profesor nauk medycznych, od lat współpracuje z rzeszowskim środowiskiem radiologicznym. W 2013 r. na zaproszenie ówczesnego rektora UR, utworzył na uniwersytecie nowy kierunek studiów na Wydziale Medycznym – elektroradiologia. Z inicjatywy profesora Urbanika utworzono trzy pracownie radiologiczne, a także pracownie densytometrii oraz modelowania medycznego. To jedyny w Polsce taki zespół dydaktyczno-uniwersytecki dla elektroradiologii, unikatowy nawet w skali europejskiej. Prof. Urbanik był też promotorem czterech doktoratów na Uniwersytecie Rzeszowskim, nadzoruje Studenckie Koło Naukowe „Młoda Elektroradiologia”, które corocznie od 2017 roku Polskie Towarzystwo Elektroradiologii uznaje za najlepsze w Polsce. Andrzej Urbanik jest też twórcą najważniejszych, corocznych imprez naukowo-szkoleniowych dla studentów i techników elektroradiologii i inżynierów medycznych. Na UR zainicjował projekty naukowe z zakresu diagnostyki obrazowej. Na podstawie wyników jego badań UR podpisał umowę z elitarną jednostką Grom na kompleksową diagnostykę żołnierzy, jako pierwsze tego rodzaju badania w Polsce. Dzięki staraniom profesora, w Rzeszowie zapoczątkowano coroczne obchody Światowego Tygodnia Mózgu. Rozpoczął on również organizowanie w Rzeszowie corocznej akcji „Promienna laurka dla babci”, która zachęca do badań mammograficznych.

Prof. Urbanik zadeklarował przekazanie unikalnego zbioru sprzętu radiologicznego na potrzeby stworzenia w Rzeszowie centrum multimedialnego, zadeklarował również przekazanie kolekcji aparatów fotograficznych dla Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Profesor Urbanik to wybitny specjalista w dziedzinie radiologii, jest autorem ponad 350 prac naukowych, promotorem 24 prac doktorskich i opiekun pięciu przewodów habilitacyjnych. Czterech jego habilitantów uzyskało już tytuł profesora. Andrzej Urbanik urodził się 4 września 1953 r. Studia ukończył w 1978 r. na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, potem rozpoczął pracę w Katedrze Radiologii AM w Krakowie, a także Zakładzie Radiologii Szpitala Klinicznego w Krakowie.

W roku 1998 prof. Urbanik został kierownikiem Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Prof. Dr Hab. Andrzej Urbanik
Prof. Dr Hab. Andrzej Urbanik