Pomniki
Pomnik Leopolda Lisa-Kuli odsłonięto 18 IX 1932 r. w obecności prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Jego twórcą był prof. Edward Wittig, jeden z wybitniejszych rzeźbiarzy okresu międzywojennego. Do projektu figury pozował Leon Kula, młodszy brat Leopolda. Pomnik stał na postumencie z jasnego sjenitu w kształcie graniastosłupa, pośrodku betonowego cokołu. Stanowiła go nadnaturalnej wielkości postać żołnierska pułkownika z szablą wyciągniętą z pochwy. Do postumentu przymocowana była duża, wykonana z brązu tablica z krótkim życiorysem bohatera. Od momentu odsłonięcia pomnik ten przejął w pewnej mierze rolę pomnika Tadeusza Kościuszki, ponieważ tutaj odbywała się większość uroczystości i defilad.
Pomnik został zdemontowany przez Niemców w nocy 10/11 IV 1940 r. i przetopiony. Z pomnika pozostała jedynie głowa, która znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W fundamentach postumentu, w cynowej puszce znajduje się pergaminowy dokument erekcyjny założenia pomnika.
1 III 1989 r. na zebraniu założycielskim Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Pomnika Leopolda Lisa-Kuli przyjęto program odbudowy pomnika w miejscu i w formie sprzed zniszczenia w 1940 r. Na czele Komitetu stanął Krzysztof Woźniak. Figurę na pomnik odlano z brązu w odlewni rzeszowskiej WSK. Waży 1,5 t i mierzy 3,5 m wysokości. Odlew gipsowy wykonali artyści rzeźbiarze z krakowskiej ASP – Janusz Wilczyński i Bogusz Salwiński. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w 1992 r. w pełnej gali wojskowej z udziałem kompanii honorowej, reprezentującej kilka rodzajów broni, orkiestry, młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Jego odsłonięcia dokonali żyjący towarzysze broni L. Lisa-Kuli, żołnierze Legionów Polskich – Józef Flis-Flisiński i Wojciech Jarecki a poświęcił go ks. Biskup Kazimierz Górny.