EN | DE | UA
28 lutego 2015 roku zmarł w Rzeszowie ks. Infułat Józef Sondej. Przeżył 101 lat - bardzo aktywnie, pracowicie, pobożnie i mądrze. Wiele już napisano o Nim, jako wieloletnim proboszczu parafii Chrystusa Króla - o jego pracy duszpasterskiej i o jego roli w powstawaniu nowych kościołów i nowych parafii.
Rozwój handlu i rzemiosła doprowadził do rozwarstwienia ekonomicznego ludności Rzeszowa. W chwili przejęcia grodu nad Wisłokiem przez Lubomirskich widoczny był podział na patrycjat, pospólstwo i plebs. Obywatelem miasta mógł zostać każdy, kto posiadał rodziców stanu mieszczańskiego lub został przyjęty za odpowiednią opłatą do prawa miejskiego i obywatelstwa miasta Rzeszowa.
29 i 30 czerwca 1860 roku w rzeszowskim Gimnazjum (dzisiaj I Liceum Ogólnokształcące) odbyły się pierwsze egzaminy maturalne. Tradycje szkoły sięgają co prawda 1658 roku i zaczynają się od pijarskiego Collegium Ressoviense, ale dopiero 4 kwietnia 1858 roku cesarz Franciszek Józef podniósł rangę Gimnazjum z sześcioklasowego do 8-klasowego, w którym nauka kończyła się egzaminem dojrzałości.
Był to to jeden z najbardziej tragicznych kataklizmów jaki dotknął Rzeszów w jego historii. Godzinę przed północą, w niedzielę 26 czerwca 1842 roku w mieście wybuchł pożar. Spłonęła duża część zabudowań, kilka osób zginęło w płomieniach, połowa mieszkańców została bez dachu nad głową i środków do życia.
30 maja 1896 roku w Rzeszowie doszło do pierwszego, udokumentowanego w historii miasta, strajku. Od pracy odstąpili robotnicy budowlani, domagając się skrócenia do 10 godzin dnia pracy oraz podwyżki.
Już latem 1936 roku istniały dość skonkretyzowane plany budowy lotniska w Rzeszowie. Jak wynika z zachowanych relacji prasowych, miało ono powstać w odległości 2-3 kilometrów na wschód od ówczesnych granic miasta, na Słocinie.
Na przełomie 1939 i 1940 roku w więzieniu na rzeszowskim zamku Niemcy przetrzymywali trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej Wincentego Witosa. W środowiskach konspiracyjnych powstał plan odbicia i wywiezienia za granicę ludowego polityka. Odwołana w ostatniej chwili akcja miała się odbyć przy wsparciu bułgarskich dyplomatów, zaangażowanych w antyfaszystowski ruch oporu.
23 kwietnia 1983 roku w Rzeszowie i okolicy z wielką pompą witano radzieckiego kosmonautę gen. Georgija Bieregowoja i pierwszego Polaka w kosmosie Mirosława Hermaszewskiego.
10 lipca 1865 roku w Rzeszowie zmarł Jan Warna Towarnicki, tutejszy lekarz, który swój pokaźny majątek zapisał na rzecz fundacji swojego imienia, która w przyszłości mocno przyczyniła się do rozwoju miasta.