Data wydruku: 2025-02-03 16:50:38

Urząd Miasta Rzeszowa

e-mail: umrz@erzeszow.pl www: erzeszow.pl

Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

Wyróżnienie Zasłużony dla Miasta Rzeszowa jest formą uhonorowania przez Gminę Miasto Rzeszów obywateli, którzy swoimi talentami, pracą zawodową lub działalnością społeczną, wnieśli znaczący wkład w rozwój Miasta Rzeszowa w różnych dziedzinach.

Obecnie tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa nadaje Rada Miasta, uchwałą podejmowaną większością głosów. Wnioski o przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Rzeszowa mogą składać organizacje społeczne, polityczne, związki wyznaniowe, organizacje pożytku publicznego, osoby fizyczne oraz inne instytucje.

Dyplom i okolicznościowy medal wręczane są podczas uroczystości organizowanej z okazji nadania praw miejskich. Wyróżnione osoby wpisuje się do Księgi Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa, przechowywanej w siedzibie Urzędu Miasta.

Obecnie w Księdze Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa znajdują się: Ryszard Ziemba, Marek Czarnota, Andrzej Kowal, Stanisław Mazur, ks. dr Ireneusz Folcik, Zygmunt Solarski, Jan Stankiewicz, Krzysztof Ignaczak, Mateusz Tułecki, Alicja Haszczak i Marta Gutowska

Marta Gutowska

fotografia Marty Gutowskiej z psem
fotografia Marty Gutowskiej z psem

Marta Gutowska urodziła się 12 lipca 1946 roku w Rzeszowie. Studia wyższe ukończyła w 1970 roku we Wrocławiu, ale całe jej życie zawodowe i prywatne związane jest z Rzeszowem. Tutaj podjęła pracę zawodową – początkowo w państwowej lecznicy dla zwierząt, a od 1991 roku prowadząc prywatny gabinet weterynaryjny i niosąc pomoc mieszkańcom miasta i ich pupilom.

Od najmłodszych lat interesowała się szkoleniem psów. Od 1962 roku jest członkiem Związku Kynologicznego w Polsce O/Rzeszów. Działała w nim aktywnie przez wiele lat, uzyskując uprawnienia instruktora szkolenia psów, międzynarodowego sędziego pracy psów oraz tytuł Honorowego Członka ZKwP.

Uznawana jest za prekursora ratownictwa kynologicznego w Polsce. Dzięki jej umiejętnościom i zaangażowaniu, w 1974 roku w Polsce rozpoczęła się historia wykorzystywania psów wyszkolonych do ratownictwa. Początkowo tylko na terenach górskich, potem również w terenie otwartym. Marta Gutowska była przewodnikiem pierwszego w kraju certyfikowanego psa lawinowego. Szkoliła psy dla potrzeb Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale również współpracowała w tym zakresie z Policją i Strażą Pożarną.

W 1999 roku wraz z wolontariuszami założyła w Rzeszowie pierwszą cywilną grupę poszukiwawczą, wykorzystującą wyszkolone psy – Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, które zostało zarejestrowane w styczniu 2000 roku. Stowarzyszenie to działa nieprzerwanie od 22 lat, a Marta Gutowska – od początku Szef Komisji Szkolenia Psów STORAT – jest jego filarem, wzorem i motorem do działania dla wielu osób. Dzięki jej determinacji, pracy i poświęceniu, wiele pokoleń ratowników i psów mogło przez wszystkie te lata włączać się w poszukiwania osób zaginionych w terenie, wielokrotnie ratując im życie. Jako przewodnik psów ratowniczych, pracując kolejno ze swymi 5 psami ratowniczymi, Marta Gutowska wzięła udział w ponad 300 akcjach poszukiwawczych, pomagając odnaleźć 5 osób żywych i 7 martwych.

Dzięki pasji i wielkiemu zaangażowaniu Marty Gutowskiej, STORAT skupia ponad 60. wolontariuszy, z różnych stron Polski, którzy nieodpłatnie poświęcają swój czas i środki na szkolenie swoje i swoich psów, by dobrze przygotowane zespoły ratownicze mogły wspierać działania podkarpackiej policji w poszukiwaniach osób zaginionych.

Marta Gutowska jest bardzo pracowitym człowiekiem i altruistą, prawdziwym społecznikiem – na potrzeby Stowarzyszenia udostępnia bezpłatnie część swojego domu w centrum Rzeszowa.

Aktualnie Marta Gutowska jest przewodnikiem psa rasy bloodhound o imieniu Norka, którego szkoli eksperymentalnie do tropienia mantrailingowego. Ten specyficzny rodzaj tropienia jest stosunkowo młodą metodą pracy psów. Marta Gutowska i Norka są obecnie pierwszym i jedynym na świecie zespołem, który zaliczył egzamin mantrailingowy klasy A międzynarodowej organizacji International Search and Rescue Dogs Organisation (IRO).

Zyskała uznanie pośród wielu osób i społeczności, czego wyrazem są przyznane odznaczenia:

  • Złota Odznaka Związku Kynologicznego w Polsce – 1986 r.
  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ratownictwa GOPR – 2001 r.
  • Złoty Medal za Zasługi dla Policji – 2006 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi – 2009 r.