Data wydruku: 2024-10-18 16:22:50

Urząd Miasta Rzeszowa

e-mail: umrz@erzeszow.pl www: erzeszow.pl

Zasady udzielania porad za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość

Osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie są w stanie przybyć do punktu osobiście lub osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą uzyskać poradę (z wyłączaniem nieodpłatnej mediacji) poza punktem, przez telefon lub przez Internet (za pośrednictwem Aplikacji Skype lub Google Hangouts).

Osoby niepełnosprawne ruchowo, które nie są w stanie przybyć do punktu osobiście, chcące skorzystać z porady poza punktem, powinny wykazać przynajmniej znaczny stopień niepełnosprawności w zakresie narządu ruchu, który uniemożliwia im stawienie się w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Porady prawne dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową będą udzielane w warunkach i na zasadach adekwatnych do niepełnosprawności danej osoby.

 

Nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie mogą być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość:

1) telefonicznie lub pocztą elektroniczną,

2) przez Internet – za pośrednictwem Aplikacji Skype lub Google Hangouts.

Osoba zainteresowana taką formą porady, spełniająca jeden z wyżej wskazanych warunków, przed jej udzieleniem powinna dostarczyć oświadczenie osoby uprawnionej, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Oświadczenie należy dostarczyć do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa w formie papierowej lub elektronicznej. Do oświadczenia należy dołączyć informację o okolicznościach uzasadniających skorzystanie z takiej formy pomocy oraz dostępnych danej osobie środkach porozumiewania się na odległość.

W wyjątkowych sytuacjach, mieszkańcy mogą skorzystać z usługi „Mobilnego Urzędnika”. Pracownik Urzędu Miasta odbierze oświadczenie oraz przyjmie inne niezbędne dokumenty w miejscu zamieszkania osoby uprawnionej.