Data wydruku: 2024-10-18 18:15:48

Urząd Miasta Rzeszowa

e-mail: umrz@erzeszow.pl www: erzeszow.pl

Konsultacje

Wynik konsultacji projektu Programu współpracy miasta Rzeszowa na 2024 rok z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

 Prezydent Miasta Rzeszowa ogłosił konsultacje projektu Programu współpracy miasta Rzeszowa na 2024 rok z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Konsultacje trwały od 17 października do  2 listopada 2023 r. i odbyły się w formie formularza konsultacyjnego, dostępnego w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa pod adresem: https://bip.erzeszow.pl/pl/291-wydzial-polityki-spolecznej/2211-aktualnosci/85571-konsultacje-projektu-programu-wspolpracy-miasta-rzeszowa-na-2024-rok-z-organizacjami-pozarzadowymi-oraz-podmiotami-o-ktorych-mowa-w-art-3-ust-3-ustawy-z-dnia-24-kwietnia-2003-r-o-dzialalnosci-pozytku-publicznego-i-o-wolontariacie.html
oraz na stronie internetowej Miasta pod adresem: https://www.erzeszow.pl/pl/1057-program-wspolpracy/20158-konsultacje/20160-konsultacje-programu-wspolpracy-na-2024.html

W trakcie konsultacji 2 organizacje pozarządowe złożyło 2 uwagi.

 

Lp.

Organizacja Zgłaszająca

 

Treść Uwagi

Rozstrzygnięcie

1.

Fundacja Aktywizacja Oddział
w Rzeszowie

rozdział 5 paragraf 7

prosiłabym o zmianę "działalność na rzecz osób niepełnosprawnych" na "działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami"

Uwaga uwzględniona

2.

Federacja Konsumentów Rzeszów

rozdział 2 , paragraf 3 ust.2 po słowie Miasto - w zakresie pełniejszego zaspokojenia potrzeb mieszkańcom Rzeszowa wzmacniając tym samym świadomość społeczną konsumentów.

 

Konsumenci, którzy od lat korzystają z pomocy organizacji konsumenckich, doskonale zdają sobie sprawę z ich znaczenia. To te organizacje są często ostatnią deską ratunku w sytuacjach, kiedy maja problemy z zakupionymi towarami czy usługami. Ograniczenie wsparcia finansowego dla tych organizacji może mieć negatywny wpływ na mieszkańców.

 

Długoletnie doświadczenie  organizacji pomaga konsumentom w rozwiązywaniu codziennych problemów, takich jak zakupy czy korzystanie z usług, ale także w bardziej skomplikowanych kwestiach, takich jak kredyty czy ubezpieczenia. Pozbawienie ich finansowego wsparcia może sprawić, że wiele osób nie będzie miało dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej w tych sprawach, co może prowadzić do wielu problemów.

 

Warto podkreślić, że konsumenci odgrywają istotną rolę w rozwoju gospodarczym, decydując, które produkty i usługi są warte swoich pieniędzy. Dlatego też organizacje konsumenckie i ich wsparcie są niezwykle istotne dla funkcjonowania rynku i ochrony praw konsumentów. Ograniczenie tych środków to niewątpliwie duże wyzwanie, które może negatywnie wpłynąć na codzienne życie ludzi. Dlatego ważne jest, aby nadal wspierać organizacje konsumenckie i ich działania na rzecz konsumentów i wpisać do priorytetów zadaniowych miasta Rzeszów

 

 

Uwaga nieuwzględniona

 

Niezasadnym jest przeformułowanie celu szczegółowego
w zaproponowany sposób.

Przeformułowanie celu oznaczałoby de facto jego ograniczenie wyłącznie do działań organizacji pozarządowych mających uzupełniać działania Miasta  w  aspekcie działalności na rzecz konsulentów. Intencją było sformułowanie celu nie ograniczający go do jednego rodzaju działalności organizacji pozarządowych.

 

Cel w brzmieniu zaproponowanym w projekcie Programu Współpracy na 2024 r. nie powoduje ograniczenia środków  wspierających funkcjonowanie rynku i ochrony praw konsumentów.