Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, osoba uprawniona składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Pomoc przysługuje również osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Nieodpłatna pomoc skierowana do osób prowadzących ww. działalność jest pomocą de minimis i podlega regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Przed skorzystaniem z nieodpłatnej pomocy prawnej, przedsiębiorca przedkłada:
1) pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku (załącznik 1 – Oświadczenie osoby uprawnionej);
2) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis i zaświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie, jakie otrzymał w ciągu ostatnich 3 lat, albo:
- oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie,
- oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (załącznik 2 – Oświadczenie dotyczące pomocy de minimis)
3) formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc do minimis (załącznik 3) lub formularz informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis przez przedsiębiorcę wykonującego usługę świadczoną w ogólnym interesie gospodarczym (załącznik 4) wraz ze sprawozdaniami finansowymi;
4) oświadczenie w sprawie pomocy de minimis – pouczenia (załącznik 5).
Powyższe dokumenty należy uzupełnić, podpisać i dostarczyć do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 13, 35-030 Rzeszów lub za pośrednictwem platformy ePUAP.