Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego jest największą książnicą humanistyczną w regionie Polski południowo-wschodniej o uniwersalnym charakterze zbiorów. Jej początki sięgają lat sześćdziesiątych, gdy zapadła decyzja utworzenia w Rzeszowie uczelni humanistyczno-pedagogicznej.
Pierwsza nazwa dzisiejszej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie brzmiała: Centralna Biblioteka Pedagogiczna Kuratorium Okręgu Szkolnego Rzeszowskiego. Powstała w czerwcu 1945 roku.
Na pierwszego kierownika biblioteki powołany został 1 czerwca 1945 roku dr Tadeusz Stanisz. W pierwszych latach swego istnienia organizacyjnie Biblioteka podlegała Kuratorium Okręgu Szkolnego. W roku 1951 Ministerstwo Oświaty wydało statut dla pedagogicznych bibliotek wojewódzkich, który określał rolę i zadania biblioteki i nadał je j nową nazwę (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka).
Księgozbiór biblioteki liczy ponad 161 000 woluminów książek, 37 000 woluminów czasopism, 155 000 jednostek inwentarzowych zbiorów specjalnych. Z każdego komputera podłączonego do Uczelnianej Sieci Komputerowej zapewniony jest dostęp do czasopism elektronicznych i baz danych. Na terenie biblioteki czytelnicy mają możliwość korzystania z Internetu zarówno na przeznaczonych do tego stanowiskach komputerowych, jak i bezprzewodowo na własnych urządzeniach.
Biblioteka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania powstała w październiku 1996 roku. Do dziś Biblioteka zgromadziła około 70 000 woluminów książek polsko i obcojęzycznych, ok. 400 tytułów czasopism drukowanych oraz zbiory audiowizualne i kartograficzne.
Księgozbiór Biblioteki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie liczy ponad 51 tysięcy woluminów, a jego gromadzenie jest ściśle związane z powstaniem, rozwojem i działalnością placówki. W zbiorach znajduje się kolekcja zabytkowa druków dawnego piśmiennictwa polskiego i obcego. Najstarszym zabytkiem jest inkunabuł z 1482 r.
Biblioteka Austriacka jest biblioteką publiczną, której siedziba mieści się w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Została ofiarowana przez Republikę Austrii, Ministerstwo ds. Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych. Założona została w 2014 r.
Od 1991 roku funkcjonowała przy Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Przemyślu. W związku z likwidacją NKJO została dzięki staraniom Marszałka Województwa Podkarpackiego, władz Uniwersytetu Rzeszowskiego i dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej przekazana decyzją właściwego ministra rządu Republiki Austrii do Rzeszowa.
Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa (PBC) jest projektem tworzenia cyfrowych zasobów piśmiennictwa i kultury regionu zainicjowanym przez Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Porozumienie o współpracy obu instytucji w zakresie współtworzenia PBC podpisano 17 lipca 2007 r.
Podstawą tworzenia zbiorów Biblioteki WSD w Rzeszowie były liczne dary od osób duchownych i świeckich. Była to odpowiedź na odezwę ks. biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego ogłoszoną w roku 1993, w której to władze diecezji zwróciły się z prośbą o pomoc w przygotowywaniu bazy naukowej dla studentów powstającego Seminarium Duchownego.
Od 1991 roku Biblioteka Austriacka funkcjonowała przy Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Przemyślu. W związku z likwidacją NKJO została dzięki staraniom Marszałka Województwa Podkarpackiego, władz Uniwersytetu Rzeszowskiego i dyrektor ówczesnego Instytutu Filologii Germańskiej przekazana decyzją właściwego ministra rządu Republiki Austrii do Rzeszowa.