Pytania i odpowiedzi

Budżet Obywatelski jest demokratycznym procesem konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w Gminie Miasto Rzeszów w perspektywie kolejnego roku budżetowego. W skrócie oznacza to, że:

  • mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;
  • propozycje projektów, które pomyślnie przeszły etap oceny, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie;
  • wybrane przez mieszkańców w drodze głosowania projekty są wpisywane do budżetu Gminy Miasta Rzeszowa i następnie realizowane.

Budżet Obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu Gminy Miasta Rzeszowa.

Ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego mogą być finansowane projekty inwestycyjne i nieinwestycyjne, mieszczące się w katalogu zadań o charakterze miejskim, możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Projekty inwestycyjne mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach, do których Gmina Miasto Rzeszów ma tytuł prawny do dysponowania.

Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Rzeszowa z listą poparcia od min. 15 mieszkańców Gminy Miasto Rzeszów

Nie można. Realizacja projektu musi być poprzedzona wyborem właściwego trybu przez realizatora czyli Gminę Miasto Rzeszów, zgodnie z obowiązkami jakie spoczywają na dysponentach środków publicznych.

Decyduje ilość ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty.