Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

Wyróżnienie Zasłużony dla Miasta Rzeszowa jest formą uhonorowania przez Gminę Miasto Rzeszów obywateli, którzy swoimi talentami, pracą zawodową lub działalnością społeczną, wnieśli znaczący wkład w rozwój Miasta Rzeszowa w różnych dziedzinach.

Obecnie tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa nadaje Rada Miasta, uchwałą podejmowaną większością głosów. Wnioski o przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Rzeszowa mogą składać organizacje społeczne, polityczne, związki wyznaniowe, organizacje pożytku publicznego, osoby fizyczne oraz inne instytucje.

Dyplom i okolicznościowy medal wręczane są podczas uroczystości organizowanej z okazji nadania praw miejskich. Wyróżnione osoby wpisuje się do Księgi Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa, przechowywanej w siedzibie Urzędu Miasta.

Obecnie w Księdze Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa znajdują się: Ryszard Ziemba, Marek Czarnota, Andrzej Kowal, Stanisław Mazur, ks. dr Ireneusz Folcik, Zygmunt Solarski, Jan Stankiewicz, Krzysztof Ignaczak i Mateusz Tułecki.

Andrzej Kowal

Andrzej Kowal - wybitny trener siatkówki, zdobywca dwóch tytułów Mistrza Polski z drużyną „Asseco Resovia”, który swoją karierę sportową związał z Rzeszowem, rozwijając fascynację sportem wśród młodego pokolenia oraz poczucie więzi i tożsamości z miastem, tworząc drużynę nie tylko bezkonkurencyjną w Polsce, ale także jedną z najlepszych w Europie.

Andrzej Kowal - polski siatkarz, od 20 kwietnia 2011 pełni funkcję pierwszego trenera Resovii Rzeszów Karierę siatkarza rozpoczynał w Pogoni Leżajsk. Jego następnym klubem była Avia Świdnik, gdzie występował ze starszym bratem Mariuszem. W 1990 roku trafił do juniorskiej reprezentacji Polski, prowadzonej przez Bronisława Orlikowskiego. Także w tym roku przeniósł się do Resovii Rzeszów i spędził tam siedem sezonów. W sezonach 1996/97 i 1997/98 był siatkarzem Górnika Radlin. Ze względu na przewlekłe kontuzje w Radlinie rozegrał zaledwie kilka meczów.

Następnie wrócił do Rzeszowa i w barwach Resovii w 2002 roku zakończył karierę. Od października 2004 roku był asystentem Jana Sucha, który wówczas piastował funkcję pierwszego trenera Resovii. 3 grudnia 2007 roku Jan Such podał się do dymisji, a jego miejsce zajął właśnie Andrzej Kowal do czasu zatrudnienia nowego trenera.

Następnie w 2008 roku klub zatrudnił na stanowisko pierwszego trenera Ljubo Travicę, a Andrzej Kowal został ponownie asystentem. 20 kwietnia 2011 roku po zakończeniu kontraktu L. Travicy, klub wybrał na pierwszego trenera Andrzeja Kowala.

W sezonie 2011/2012 doprowadził on Resovię Rzeszów do finału Pucharu CEV i Mistrzostwa Polski.

W sezonie 2012/2013 trener Andrzej Kowal wraz z drużyna siatkarską obronił tytuł Mistrza Polski. Dzięki temu Miasto Rzeszów jest reprezentowane na arenach międzynarodowych.

W osobie Pana Andrzeja Kowala skupia się pasja, pracowitość i oddanie na rzecz rzeszowskiej siatkówki. Osiągnięcie dwa razy z rzędu Tytułu Mistrza Polski jest dowodem skuteczności działań Pana Andrzeja Kowala, który potrafił skupić zarówno w drużynie jak i wokół niej mnóstwo pozytywnych emocji. Podkreślić należy ogromny, acz niewymierny aspekt wychowawczy drużyny pod wodza Pana Andrzeja Kowala – rozwijanie fascynacji sportem wśród młodego pokolenia jak i budowa ogromnej tożsamości oraz więzi Mieszkańców Podkarpacia ze swoją stolicą jaką jest Rzeszów.

Pan Andrzej Kowal, który karierę sportową związał z Rzeszowem, swym sukcesem zafascynował i połączył tysiące mieszkańców naszego regionu.

Andrzej Kowal