Turystyka
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów jest międzynarodowym portem lotniczym położonym w województwie podkarpackim, 14 km od centrum Rzeszowa w miejscowości Jasionka. Obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, oferując połączenia z wieloma europejskimi miastami. Terminal pasażerski lotniska został zmodernizowany i rozbudowany, aby zapewnić wygodę i komfort podróżującym. w terminalu znajduje się taras widokowy, przechowalnia bagażu oraz kaplica. Rzeszów-Jasionka oferuje także bezpłatną asystę dla osób z niepełnosprawnościami. Port lotniczy posiada także kompleksową ofertę obsługi VIP. Na terenie lotniska znajdują się liczne udogodnienia, takie jak restauracje, sklepy duty-free oraz parkingi dla podróżnych. Lotnisko Rzeszów-Jasionka jest ważnym węzłem komunikacyjnym w południowo-wschodniej Polsce, przyciągając pasażerów zarówno biznesowych, jak i turystycznych.
Historia lotniska w pigułce
Początki istnienia rzeszowskiego lotniska sięgają lat 40. XX wieku. W 1940 roku dla celów wojennych, w Jasionce została wybudowana droga startowa o długości 1200 m i szerokości 40 m. U schyłku wojny, w 1944 roku Niemcy opuszczając lotnisko, dokonali jego kompletnego zniszczenia. W tym też roku lotnisko zostało przejęte przez Rosjan. Następnie w roku 1949, decyzją Wydziału Lotnictwa Cywilnego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, zostało odbudowane oraz udostępnione dla potrzeb komunikacji lotniczej.
Kolejnym istotnym etapem w dziejach rzeszowskiego lotniska był rok 1959 i przejęcie zarządzania lotniskiem od Państwowych Linii Lotniczych „LOT" przez Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Od tego właśnie momentu lotnisko było stale modernizowane - wybudowano nowy dworzec lotniczy, płytę przed dworcową, drogi kołowania, drogę startową oraz wieżę kontroli ruchu. W tym również okresie, a także w latach 70-tych nastąpił znaczny rozkwit połączeń.
Z dniem 1.04.1974 roku lotnisko Rzeszów-Jasionka otrzymało rangę lotniska międzynarodowego, a zarazem zapasowego dla warszawskiego Okęcia. W 1987 roku powstało Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze", które skupiło wszystkie lotniska komunikacyjne w kraju. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka znajdował się w jego strukturach. Województwo Podkarpackie i Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” poprzez podpisanie aktu notarialnego w dniu 18.12.2007 roku powołały do życia Spółkę prawa handlowego pod nazwą Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w celu przekazania jej zarządzania lotniskiem i pełnego wykorzystania funduszy Unii Europejskiej.
W 2024 roku lotnisko obsłużyło 190 tysięcy pasażerów w pierwszych 3 miesiącach. To najlepszy pierwszy kwartał w historii portu, z wynikiem o 3 procent lepszym od ubiegłorocznego. Nowego znaczenia port lotniczy Rzeszów-Jasionka nabrał po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, stając się ważnym wielkim węzłem komunikacyjnym umożliwiającym dostarczanie międzynarodowej pomocy wojskowej Ukrainie, w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.
Lotnisko otrzymało w tym samym roku tytuł Mały Port Lotniczy przyznany przez międzynarodową organizację branżową CAPA-Centre for Aviation podczas gali w Gibraltarze za niezwykle istotną rolę w działaniach wspierających Ukrainę zaatakowaną przez Rosję.
W dniu 29.02.2024 r. spółka zmieniła nazwę na: Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.
Infrastruktura
Teren lotniska zajmuje ponad 450 ha Port dysponuje drugim najdłuższym pasem startowym w Polsce. Ma on długość 3200 metrów i szerokość 65 m. Od 2012 roku funkcjonuje tu nowy, obszerny i nowoczesny terminal pasażerski, nowe drogi kołowania, hangary dla samolotów.W roku 2014 na terenie lotniska wybudowano Ośrodek Kontroli Ruchu, gdzie została umieszczona wieża wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt kontroli ruchu lotniczego.
Rzeszowskie lotnisko to już od kilku lat jeden z najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych w Polsce, w którym zrealizowano i realizuje się wiele ważnych inwestycji.
Port z roku na rok obsługuje coraz więcej pasażerów oraz przewozów cargo do krajów europejskich, a także poza kontynent
Parking
Lotnisko wyposażone jest w duży parking z wydzielonymi: miejscami postojowymi dla samochodów osób niepełnosprawnych, miejsca dla samochodów rent a car, zatoki postojowe dla autobusów, busów oraz taxi. Od północnej strony w bezpośrednim sąsiedztwie terminala dla osób podróżujących lotnisko zapewnia Parking krótkoterminowy, a od strony zachodniej Parking długoterminowy.
Informacje szczegółowe dotyczące m.in. planu parkingu, ilości miejsc oraz aktualnych cen znajdują się na stronie www.rzeszowairport.pl
Dojazd
Dojazd z centrum miasta do lotniska jest możliwy różnymi środkami transportu. Można skorzystać z autobusów komunikacji miejskiej, taksówki, przejazdów z aplikacji mobilnych lub prywatnych autobusów.
Od października 2023 r, przejazd z lotniska Rzeszów-Jasionka do centrum Rzeszowa trwa 18 minut, nowoczesnymi pociągami POLREGIO S.A. Przystanek kolejki znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Terminala, przy parkingach
długoterminowych P2/P3. Czas przejścia pieszo z Terminala do stacji wynosi 3 minuty. Każdy pociąg posiada 148 miejsc siedzących, miejsca dla osób niepełnosprawnych, gniazdka zasilające oraz WiFi.
Rozkład jazdy znajduje się na stronie lotniska w zakładce Pasażer - "dojazd i transport". Można tam sprawdzić godziny odjazdu i przylotów poszczególnych środków transportu oraz ceny biletów.
Niezależnie od wybranego środka transportu, dojazd z centrum miasta do lotniska jest szybki i wygodny.
Loty
Lotnisko oferuje wiele połączeń zarówno międzynarodowych, jak i krajowych. asażerowie mogą korzystać z wysokiej jakości usług i komfortowych warunków podróży.
Oprócz standardowych lotów, lotnisko regularnie wprowadza ciekawe oferty sezonowe, które pozwalają podróżnym zaoszczędzić na bilecie lotniczym lub skorzystać z dodatkowych udogodnień podczas podróży. W sezonie letnim można
zarezerwować loty do popularnych destynacji wakacyjnych tj. Włochy, Hiszpania, Chorwacja.