Rzeszowski szlak turystyczny dla osób niewidomych i niedowidzących

W ramach Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok Miasto Rzeszów zrealizowało zadanie RZESZÓW NA WYCIAGNIĘCIE RĘKI. Zadanie to składało się z dwóch części - tablic dotykowych dla osób niewidomych i niedowidzących oraz przewodnika po rzeszowskich atrakcjach turystycznych napisanego alfabetem Braille'a. Projekt ten ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej Rzeszowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Ponadto poprawić komunikację, rozpoznawanie ulic, architektury i zabytków naszego miasta przez osoby niepełnosprawne.

Tablice tyflograficzne zostały ustawione w siedmiu miejscach na terenie miasta: (1) przed Dworcem Głównym PKP w Rzeszowie (obok wejścia do budynku głównego), (2) na budynku Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej (obok okrągłej kładki), (3) na chodniku obok Ogrodów Bernardyńskich przy ul. Cieplińskiego (obok Pomnika Walk Rewolucyjnych), (4) na budynku wejścia do Trasy Podziemnej (Rynek 26), (5) na chodniku przed bramą główną Starego Cmentarza przy ul. Targowej, (6) przy Letnim Pałacu Lubomirskich (od strony fontanny multimedialnej) oraz (7) przy Zamku Lubomirskich na placu Śreniawitów (obok Krzyża Ofiar Komunizmu).

Mapka szlaku turystycznego dl niewidomych i niedosłyszących

Wszystkie są opisane językiem Braille’a, aby pomóc w odnalezieniu najważniejszych obiektów stojących w najbliższej okolicy. Każda tablica zawiera informację o swojej lokalizacji oraz mapę z ponumerowanymi, ciekawymi miejscami w jej rejonie. Wyjątkiem jest tablica przy stacji kolejowej, na której dodatkowo zamieszczono informacje o lokalizacji pozostałych tablic.

Druga część projektu, to przewodniki po mieście napisany alfabetem Braille’a, a także drukiem powiększonym z myślą o osobach niedowidzących. W publikacji ujęto 15 najważniejszych atrakcji turystycznych Rzeszowa. Ponadto w przewodniku znalazło się kilka grafik uwypuklonych.

Przewodniki można wypożyczyć w:

  • Podziemnej Trasie Turystycznej "Rzeszowskie piwnice" (Rynek 26)
  • Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (ul. Grunwaldzka 2, wejście od ul. Matejki)
  • Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Oddział w Rzeszowie (ul. Matejki 2)
  • Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie (ul. Mickiewicza 13)
  • Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Jana III Sobieskiego 18)
  • Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie w następujących placówkach: Wypożyczalnia Główna (ul. Dąbrowskiego 33a), Wypożyczalnia Muzyczna (ul. Żeromskiego 2), Oddział dla Dzieci i Młodzieży (ul. Słowackiego 11), Filia nr 1 (ul. Bohaterów 5), Filia nr 2 (ul. Fredry 5), Filia nr 3 (ul. Krzyżanowskiego 6), Filia nr 4 (ul. Ofiar Katynia 15), Filia nr 5 (ul. Budziwojska 194), Filia nr 6 (ul. Podwisłocze 6), Filia nr 7 (ul. Osmeckiego 7), Filia nr 8 (ul. Okulickiego 3), Filia nr 9 (ul. Czackiego 5), Filia nr 10 (ul. Podchorążych 1), Filia nr 11 (ul. Dębicka 170), Filia nr 15 (ul. Lwowska 60), Filia nr 16 (ul. Gromskiego 10c), Filia nr 17 (ul. Paderewskiego 170), Filia nr 20 (ul. Solarza 9a), Czytelnia Główna (ul. Sokoła 13) – do skorzystania na miejscu
  • Muzeum Okręgowym w Rzeszowie (ul. 3 Maja 19)
  • Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie (Rynek 6)
  • Muzeum Historii Miasta Rzeszowa (Rynek 12)  

Udogodnienia te przyczyniły się do powstania kolejnego szlaku turystycznego na terenie Rzeszowa, który umożliwia kompleksowe zwiedzanie naszego miasta również osobą niewidomym i niedowidzącym.

Okładka przewodnika turystycznego Rzeszów na wyciągnięcie ręki
Okładka przewodnika turystycznego Rzeszów na wyciągnięcie ręki
Tablice tyflograficzna
Tablice tyflograficzna
Strona przewodnika po mieście napisany alfabetem Braille?a
Strona przewodnika po mieście napisany alfabetem Braille?a
Strona przewodnika po mieście napisany alfabetem Braille?a
Strona przewodnika po mieście napisany alfabetem Braille?a