Listopad to wyjątkowy czas, podczas którego mężczyźni na całym świecie zapuszczają lub przyklejają wąsy, aby podkreślić wagę profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza w obszarze nowotworów prostaty i jąder. Tegoroczne hasło brzmi „PROFILAKTYKA TO MĘSKA SPRAWA”.
Do tegorocznej akcji zainicjowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wspieranej przez Miasto, włączyła się pierwsza drużyna koszykówki OPTeam Energia Polska Resovia Rzeszów oraz Radni Miasta Rzeszowa podczas Komisji Zdrowia oraz Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Polityki Senioralnej, która odbyła się 20 listopada br.
Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów i Narodowego Instytutu Onkologii pokazują, że w Polsce w 2020 roku ponad 72 tys. mężczyzn zachorowało na nowotwory złośliwe. To wyraźny sygnał, że problem nowotworów dotyczy także mężczyzn.
Wśród chorób nowotworowych występujących u mężczyzn, aż 1/4 wszystkich nowotworów to nowotwory układu moczowo-płciowego.
Jedynie 1/3 mężczyzn w wieku powyżej 35 lat była kiedykolwiek u urologa. Po 55 roku życia ten odsetek rośnie, ale nadal 61 proc. panów deklaruje, że nigdy nie było u urologa.
Zachęcamy do włączenia się w akcję! Każdy Facet i każda instytucja! Im więcej osób na zdjęciu, tym lepiej. Jeśli ktoś nie chce pokazywać twarzy, to zawsze może wystąpić w służbowym kasku, hełmie itp. Można też zrobić zdjęcie przedmiotu, budynku, charakterystycznego gadżetu jakiejś instytucji. Jakiej konkretnie? Służby ratownicze, wojskowe, WOT i inne, sportowcy, aktorzy, instytucje drogowe, wodne, lotnicze i wiele innych.
Zdjęcia z wąsami bądź hasłem akcji można umieścić na swoich profilach na FB, X, Insta itp. (jeśli na X, proszę oznaczyć @NFZ_Rzeszow oraz @NFZ_GOV_PL. Jeśli na FB, proszę oznaczyć konto miasta oraz prywatne konto rzecznika NFZ POW-Pana Rafała Śliża).
W 2023 roku aż 15 tysięcy mężczyzn w Polsce usłyszało diagnozę: rak prostaty.
Listopad to miesiąc, kiedy mówimy głośno i wyraźnie o męskiej profilaktyce, bo wczesne wykrycie raka prostaty może uratować życie. Z okazji Movember Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował materiały, które nie tylko uczą, ale przede wszystkim zachęcają do podjęcia działania – dla zdrowia mężczyzn i spokoju ich bliskich.
Co mówią dane?
- W 2022 roku raka gruczołu krokowego zdiagnozowano u ponad 15 tysięcy mężczyzn – najwięcej w woj. śląskim (2 141) i mazowieckim (2 043).
- W 2023 roku wykonano ponad 1,5 miliona badań PSA, co świadczy o rosnącej świadomości mężczyzn w zakresie diagnostyki.
- Koszty leczenia raka prostaty wzrosły do ponad 1,5 miliarda zł rocznie – prawie sześciokrotnie więcej niż 10 lat temu.
Wnioski
Rosnąca liczba diagnoz i kosztów leczenia pokazuje, jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie raka prostaty. Podnosząc świadomość i zachęcając do regularnych badań, możemy realnie wpłynąć na zdrowie mężczyzn i zredukować późniejsze koszty leczenia.
Dlatego stawiamy na edukację:
Film > Prostata: Przerost czy rak? Sprawdź różnice!
W Filmie dr n. med. Łukasz Kupis – urolog i androlog odpowiadają na kluczowe pytania:
- Jak odróżnić przerost prostaty od raka prostaty?
- Które badania są najważniejsze?
- Co każdy mężczyzna może zrobić, by zadbać o swoje zdrowie?
Poradnik Pacjenta > Profilaktyka to męska sprawa
Znajdziesz w nim przydatne informacje dotyczące badań, objawów i profilaktyki prostaty oraz innych męskich nowotworów.
Pomóż nam zwiększyć świadomość!
Udostępnij nasze materiały:
- w mediach społecznościowych,
- w newsletterach,
- wśród pracowników, partnerów i bliskich.
Dlaczego warto wesprzeć naszą akcję?
- Dbanie o zdrowie – wyrażasz troskę o zdrowie mężczyzn i ich przyszłość.
- Sprawdzona wiedza – nasze materiały powstały we współpracy z ekspertami.
- Wspólny efekt – razem zmotywujemy więcej osób do regularnych badań profilaktycznych.
Zobacz i podaj dalej:
Rak jądra głównie u młodych mężczyzn – co musisz wiedzieć? | Zdrowie na pierwszym planie
#NFZ #RakProstaty #ProfilaktykaToMęskaSprawa #Movember #ZdrowieNaPierwszymPlanie