Społeczna Rada Kultury

Społeczna Rada Kultury, która powstała przy Prezydencie Miasta jest organem doradczo - opiniotwórczym. Do jej zadań należy doradzenie w sprawach działań kulturalnych. Wśród osób chętnych do wsparcia życia kulturalnego Rzeszowa znaleźli się m. in.: artyści, animatorzy kultury i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Informacje

Społeczna Rada Kultury Miasta Rzeszowa (SRK) to grupa ludzi reprezentująca środowisko rzeszowskiej kultury. Z jednej strony stanowi organ doradczy i opiniotwórczy, czyli taki który pomaga Prezydentowi Miasta Rzeszowa w podejmowaniu decyzji w zakresie spraw dotyczących kultury w mieście. Z drugiej strony, wspiera swoich członków, czyli ludzi kultury, w rozumieniu meandrów funkcjonowania Urzędu Miasta i polityki kulturalnej. Działalność członków SRK ma charakter Pro Publico Bono.


Misją Społecznej Rady Kultury jest służba obywatelom Rzeszowa i efektywne wspieranie Prezydenta Rzeszowa w realizacji miejskiej polityki kulturalnej poprzez dzielenie się wiedzą i kompetencjami na rzecz tworzenia otwartej i różnorodnej przestrzeni kultury miejskiej, w której pasja, chęć współpracy, rozwijania talentów i realizacji nowatorskich rozwiązań łączy ludzi w działaniu, umożliwia aktywne uczestnictwo w kulturze oraz wpływa na kształtowanie pozytywnego wizerunku Rzeszowa w regionie, w Polsce i w świecie.

Wszyscy członkowie SRK pracując społecznie poświęcają swój czas, kompetencję i wiedzę, aby wspierać Prezydenta:

- we współpracy i integracji ze środowiskiem rzeszowskiej kultury, 

- w działaniach służących wszechstronnemu rozwojowi różnorodnej, dostępnej, otwartej na dialog i społecznie aktywnej działalności kulturalnej w Rzeszowie, 

- w tworzeniu systemowych rozwiązań pozwalających na zaistnienie i rozwój inicjatyw kulturalnych zaspokajających potrzeby mieszkańców Rzeszowa, 

- w kształtowaniu najwyższej jakości miejskiej polityki kulturalnej 

- oraz w podejmowaniu dyskusji o najważniejszych potrzebach kulturalnych społeczności lokalnej.

Wizją Społecznej Rady Kultury jest stworzenie we współpracy z Prezydentem Miasta Rzeszowa społecznie zaangażowanej i otwartej przestrzeni wymiany poglądów dotyczących kultury miejskiej, z poszanowaniem ich odmienności, dzięki której rzeszowska kultura może się rozwijać i ewoluować.

Największym wyzwaniem stojącym przed SRK jest ukształtowanie sprawnej komunikacji z Prezydentem i Urzędem Miasta Rzeszowa oraz zbudowanie zaufania społecznego.

Społeczna Rada Kultury Miasta Rzeszowa została powołana na podstawie Zarządzenia Nr VIII/1750/2022 Prezydenta Miasta Rzeszowa. Aktualnie SRK obejmuje 219 członków, w tym 9 przedstawicieli zarządu, którego pracami kieruje Przewodniczący Społecznej Rady Kultury Miasta Rzeszowa.

Skład prezydium Społecznej Rady Kultury Miasta Rzeszowa jest następujący:

- Przewodnicząca SRK - Ilona Dusza - Rzeszowska

- Wiceprzewodniczący SRK - Bartłomiej Skubisz

- Sekretarz SRK - Aneta Adamska–Szukała.

Skład zarządu uzupełniają: Ilona Dusza-Rzeszowska, Leszek Kuchniak, Beata Kuman, Krystyna Lenkowska, Barbara Olearka, Bartłomiej Skubisz, Piotr Woroniec oraz Robert Wróbel.

Członkowie SRK są podzieleni na 9 tematycznych sekcji. Każda sekcja SRK ma swojego opiekuna, zgodnie z poniższym przydziałem:

- Przedstawiciele środowiska muzycznego – Bartłomiej Skubisz

- Przedstawiciele środowiska menadżerów i animatorów kultury – Robert Wróbel 

- Przedstawiciele środowiska tanecznego – Aneta Adamska

- Przedstawiciele środowiska nowych mediów – Barbara Olearka

- Przedstawiciele środowiska literackiego – Krystyna Lenkowska 

- Przedstawiciele środowiska teatralnego – Aneta Adamska

- Przedstawiciele sztuk plastycznych – Piotr Woroniec 

- Przedstawiciele środowiska muzealnego i dziedzictwa narodowego – Beata Kuman

- Przedstawiciele środowiska fotograficznego – Ilona Dusza-Rzeszowska

Przyjmowanie nowych członków do SRK

Kandydat do SRK zobowiązany jest wypełnić i podpisać przygotowany przez UM formularz „SPOŁECZNA RADA KULTURY – DEKLARACJA” i przekazać go osobiście lub elektronicznie do członka zarządu SRK opiekującego się konkretną sekcją SRK. Członek zarządu wpisuje kandydata na listę członków sekcji oraz przekazuje dokument do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na końcu informuje e-mailem lidera sekcji i Przewodniczącą SRK o zmianie składu osobowego sekcji. Za datę przyjęcia kandydata do SRK uznaje się datę przyjęcia kandydata podczas posiedzenia SRK.

Przyjmowanie rezygnacji oraz wykreślanie członków SRK, w tym członków zarządu.

Każdy członek SRK może dobrowolnie zrezygnować ze społecznej pracy w SRK poprzez wysłanie wiadomości do członka zarządu SRK będącego opiekunem sekcji, do której został przypisany. Członek zarządu SRK następnie wykreśla osobę z listy członków sekcji oraz przekazuje informację o rezygnacji do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na końcu członek zarządu SRK informuje e-mailem lidera sekcji oraz Przewodniczącą SRK o zmianie składu osobowego sekcji.  Za datę wykreślenia z SRK uznaje się datę przekazania informacji do UM.

Kontakt ze Społeczną Radą Kultury Miasta Rzeszowa jest możliwy poprzez:

E-mail: spolecznaradakultury@gmail.com