Data wydruku: 2020-11-26 00:11:03

umrzeszow

e-mail: www: erzeszow.pl

Aktualności

Obchody stulecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza

Zaproszenie na obchody stulecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza
Zaproszenie na obchody stulecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza

Przygotowywane od kilku miesięcy odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Jerzemu Pleśniarowiczowi – związanemu z Rzeszowem animatorowi kultury, poecie, tłumaczowi literatury języków słowiańskich, reżyserowi teatralnemu i radiowemu - planowane było pierwotnie na 26 listopada br.

Inicjator wydarzenia - Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, organizowanego z okazji setnej rocznicy urodzin literata, informuje, że ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19 uroczystość może ograniczyć się do umieszczenia tablicy na murze Starego Cmentarza. Wtedy jej uroczyste odsłonięcie odbędzie się w innym terminie.

Przesunięciu mogą ulec także terminy innych wydarzeń powiązanych z obchodami stulecia urodzin Jerzego Pleśniarowicza (ich pierwotnie zaplanowane daty na plakacie w załączeniu). Niewykluczone jednak, że odbędą się w przewidzianym czasie, natomiast w innej formule (np. on-line). Warto zatem śledzić strony głównych organizatorów poszczególnych eventów.

Jerzy Pleśniarowicz urodził się 7 stycznia 1920 r. w Jekaterynosławiu na Ukrainie. W latach 50. XX w. związał się z Rzeszowem, gdzie mieszkał do śmierci – 13 stycznia 1978 r. W latach 1952-1974 był kierownikiem literackim Teatru Ziemi Rzeszowskiej (obecnego Teatru im. Wandy Siemaszkowej). Wchodził w skład kolegiów redakcyjnych rzeszowskich czasopism, współpracował z Wojewódzkim Domem Kultury, reżyserował słuchowiska na potrzeby rzeszowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Był założycielem i pierwszym prezesem Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Opublikował w różnych wydawnictwach blisko 500 przekładów poetyckich i 2 powieści.

Obchody setnej rocznicy urodzin znakomitego Rzeszowianina wsparło Miasto Rzeszów.