Data wydruku: 2022-01-17 02:35:11

Urząd Miasta Rzeszowa

e-mail: umrz@erzeszow.pl www: erzeszow.pl

Działania Rzeszowa przeciwko KORONAWIRUSOWI

PORADNIK - jak wygląda szczepienie przeciw COVID-19

Poradnik
Poradnik

Na samo szczepienie powinniśmy zabrać ze sobą: dowód osobisty, listę przyjmowanych leków, listę przebytych chorób.

Po przybyciu na miejsce szczepienia wypełnia się kwestionariusz, potem idzie się do lekarza i na samo szczepienie. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny. Po otrzymaniu dawki konieczne jest odczekanie co najmniej 15 minut, na koniec otrzyma się termin na podanie drugiej dawki szczepionki.

Należy pamiętać, żeby koniecznie przyjść na wyznaczoną godzinę.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków. Najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci i po lekkim posiłku.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego będą wystawiane tzw. kody QR, które będą do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. A jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas będzie mógł wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający. Kod QR będzie wystawiany po zaszczepieniu drugą dawką.

Gminy zorganizowały specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień. Po zaszczepieniu, osoba potrzebująca zostanie odwieziona do swojego miejsca zamieszkania. Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez poszczególne gminy.

Jeśli po przyjęciu pierwszej dawki pacjent zachorował należy skonsultować się z lekarzem.

W odniesieniu do szczepienia przeciw COVID-19 mają zastosowanie ogólne zasady dotyczące szczepień. Nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej po szczepieniu. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem i stanem zdrowia.

W sytuacji niepokojących objawów po przyjęciu szczepionki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.