Każde konsultacje społeczne to forma rozmowy Urzędu Miasta Rzeszowa z mieszkańcami, której celem jest nie tylko poinformowanie Was o jakichś sprawach, ale także dowiedzenie się, co myślicie na ich temat. Ważna jest wymiana zdań i możliwość usłyszenia propozycji innych osób, dlatego konsultacje można przeprowadzić na kilka sposobów. Poniżej znajdziecie krótkie opisy każdego z nich.
Formularz opinii
Formularz publikowany jest na stronie internetowej konsultacji społecznych. Najczęściej zawiera pytania otwarte, w których prosimy o podzielenie się opinią i wpisanie własnych odpowiedzi. Dzięki tej formie konsultacji możecie wziąć w nich udział bez wychodzenia z domu.
Spotkania konsultacyjne/Spotkania plenerowe
W wielu przypadkach spotykamy się z Wami na żywo, zawsze w umówionym miejscu i o konkretnej godzinie. Informacje te podane są na stronie konsultacji. Jeśli spotkanie jest plenerowe, znajdziecie nas w terenie, w dokładnie określonym wcześniej miejscu. Spotkania konsultacyjne mogą również odbywać się w formule online.
Debata konsultacyjna
W przypadku bardziej złożonych zagadnień, wymagających zasilenia uczestników i uczestniczek konsultacji konkretną wiedzą, organizujemy także debaty z udziałem zaproszonych ekspertów i ekspertek. Formuła takich spotkań jest następująca: najpierw na zadany temat rozmawiają ze sobą prelegenci i prelegentki, a następnie mamy czas na pytania od mieszkańców i mieszkanek, na które obecni na konsultacjach eksperci i ekspertki udzielają odpowiedzi.
Punkt konsultacyjny Urban Lab Rzeszów
Punkt konsultacyjny działa w podanych na stronie konsultacji godzinach (np. od 17.00 do 19.00) i można podejść do niego w dowolnie wybranym momencie, aby zostawić swoją opinię w danej sprawie. W punkcie konsultacyjnym odbywają się dyżury i w konkretnych godzinach jest zawsze obecna osoba, która udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Wasze opinie zbieramy najczęściej do przygotowanej w tym celu urny.
Spacer badawczy
Spacery badawcze moderowane przez osobę prowadzącą np.: Prezydenta, Dyrektora wydziału pozwalają na wspólną z mieszkańcami rozmowę o miejscach wymagających zmian lub interwencji, a także np. na skonfrontowanie założeń projektowych z rzeczywistością w terenie.
Spotkania stolikowe
Spotkania w formule warsztatów. Uczestnicy dzielą się na stoliki tematyczne (lub – w przypadku spotkania online – na pokoje tematyczne) i w mniejszych zespołach analizują przedstawione zagadnienia.