Jak od 2006 roku zmieniały się przyłączone tereny

Nowe szkoły, przedszkola i żłobki

W 2015 roku miasto wybudowało nowy żłobek na os. Przybyszówka. Kolejny, w 2017 r. powstał na os. Drabinianka. Rzeszów, chyba jako jedyne miasto w Polsce, nie tylko nie likwiduje szkół, ale buduje nowe. Przykładem może nowoczesny kompleks oświatowy przy ul. Bł. Karoliny, na osiedlu, które wcześniej było sołectwem Przybyszówka. W jego skład wchodzą: żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa wraz z halą sportową, placem zabaw i boiskami wielofunkcyjnymi. Koszt inwestycji to ok. 50 mln zł. 
 
Nowoczesny kompleks oświatowy przy ul. Bł. Karoliny
Nowoczesny kompleks oświatowy przy ul. Bł. Karoliny
 
Na innych, nowych osiedlach obecnie budują się: szkoła podstawowa na os. Bzianka, żłobek i przedszkole na os. Przybyszówka, zespół szkolno-przedszkolny na os. Matysówka oraz budowa przedszkola i żłobka na os. Budziwój. 

Miasto dba o drogi

W Rzeszowie mamy ponad 550 km dróg. W ciągu ostatnich 10 lat miasto wybudowało ok. 100 km nowych. Tylko w 2016 roku na remonty, budowę oraz bieżące utrzymanie ulic z budżetu miasta wydatkowano ponad 235 mln zł.

Najważniejsze inwestycje drogowe na nowych osiedlach to m.in.:

  • os. Załęże - budowa drogi łączącej ul. Załęską z Lubelską wraz z nowym mostem (183 mln zł), budowa łącznika do autostrady (90 mln zł), przebudowa ul. Stączka (2,9 mln zł), przebudowa ul. Potockiego (2,6 mln zł),
  • os. Słocina – rozbudowa ul. Słocińskiej (4,7 mln zł), Witolda (5 mln zł), Rocha (10 mln zł), Powstańców Wielkopolskich (1 mln zł), przebudowa ul. Wieniawskiego (17,3 mln zł), Paderewskiego (5,2 mln zł), budowa drogi łączącej ul. Sulikowskiego z ul. Św. Rocha (550 tys. zł),
  • os. Przybyszówka - przebudowa ul. Dębickiej (13,4 mln zł), Krakowskiej, Ustrzyckiej (2,8 mln zł), budowa ul. Błogosławionej Karoliny, Krośnieńskiej, Bieckiej, Chmury, Korczyńskiej, Iwonickiej (3,8 mln zł), Brzozowskiej, Żmigrodzkiej, Leskiej, Baligrodzkiej (3,1 mln zł), Wołyńskiej,
  • os. Biała - rozbudowa ul. Karola Wojtyły (11,5 mln zł), Miłej (3,8 mln zł), Sikorskiego,
  • os. Budziwój - rozbudowa ul. Budziwojskiej (9,5 mln zł), Jana Pawła II (16,3 mln zł),
  • os. Miłocin - rozbudowa ul. Miłocińskiej (3,2 mln zł),
  • os. Zwieczyca - rozbudowa ul. Podkarpackiej, Zawiszy (3,2 mln zł), Karkonoskiej (1,6 mln zł), budowa łącznika od węzła na S19 do ul. Podkarpackiej (108 mln zł). 
Droga łącząca ul. Załęską z Lubelską wraz z nowym mostem Przebudowana ul. Dębicka
Droga łącząca ul. Załęską z Lubelską wraz z nowym mostem Przebudowana ul. Dębicka

Sport i rekreacja - ważna pozycja w budżecie miasta 

Ok. 50 mln zł zostało przeznaczone na budowę i modernizację Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Wybudowano tu również oświetlone boiska treningowe. Zaplecze pod nową trybuną spełnia wszystkie wymogi do rozgrywania meczów międzypaństwowych. Miasto inwestuje również w place zabaw dla najmłodszych oraz siłownie plenerowe. Na nowych osiedlach powstało już 17 placów zabaw 6 siłowni plenerowych. W tym czasie w mieście powstało również 5 boisk typu orlik oraz wiele boisk wielofunkcyjnych ze sztuczną nawierzchnią. Powstały one m.in. na Budziwoju i Słocinie.

Na dofinansowanie mogą liczyć wszystkie kluby sportowe, które po przyłączeniu znajdą się w Rzeszowie. Tak było w przypadku m.in.: Korony Załęże, Junaka Słocina, Grunwaldu Budziwój. Co roku otrzymują one od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Boisko Junaka Słocina Plac zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1
Boisko Junaka Słocina  Plac zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1

Domy kultury tętnią życiem

W Rzeszowie działa 17 domów kultury. Część z nich znajduje się na terenach przyłączonych. Wcześniej większość była zniszczona, a zajęcia prowadzono w ograniczonej liczbie. Sytuacja zmieniła się diametralnie po włączeniu sołectw do Rzeszowa. Domy kultury przebudowano i wyremontowano. Zatrudniono instruktorów. Pojawiły się propozycje nowych zajęć zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Ćwiczą tu m.in. zespoły ludowe, których wyjazdy na konkursy współfinansuje miasto. W domach kultury urządzono siłownie.

Wszystkie filie oferują również dzieciom bogatą ofertę podczas ferii i wakacji. W mieście przez cały rok organizowany jest szereg imprez. W lecie praktycznie w każdy weekend na Rynku odbywa się koncert. Można posłuchać zarówno piosenek zespołów rockowych, jak i arii operowych. W kulturalnym kalendarzu na stałe zagościły m.in. Carpathia Festival, Święto Paniagi czy Wschód Kultury. W ubiegłym roku na kulturę wydano z budżetu miasta ok. 20 mln zł.

Nowy dom kultury na Os. Budziwój Nowy dom kultury na Os. Słocina
Nowy dom kultury na Os. Budziwój Nowy dom kultury na Os. Słocina

Nowoczesna komunikacja miejska

Pierwszą decyzją prezydenta po włączeniu sąsiednich sołectw do Rzeszowa było uruchomienie tam miejskiej komunikacji publicznej. Mieszkańcy zyskali bezpośrednie połączenie z centrum miasta, potaniały bilety. Dodatkowo zwiększył się komfort podróży, ponieważ miasto kupiło nowoczesne autobusy marki Mercedes i Autosan. To klimatyzowane i ekologiczne pojazdy. Na przystankach pojawiły się nowe wiaty. Wybudowano pierwsze w Polsce klimatyzowane przystanki autobusowe (w zimie ogrzewane, w upalne letnie dni klimatyzowane). Znacznie zwiększyła się też częstotliwość kursów.

Miasto w 2017 roku zakończyło realizację programu transportowego wartego ponad 415 mln zł. Dzięki tym pieniądzom wyremontowano drogi i skrzyżowania oraz wprowadzono inteligentny system sterowania ruchem drogowym. Zakupiono niskoemisyjne autobusy (80 szt.) firmy Solaris i Autosan. 10 z nich to autobusy z napędem elektrycznym marki Solaris. Następna partia niskoemisyjnych autobusów (60 szt.) pojawi się w Rzeszowie w 2021 r.

W latach 2017-2018 na terenie miasta zamontowanych zostało 136 nowoczesnych wiat, na dachach których znajdują się panele fotowoltaiczne pokrywające część zapotrzebowania na energię elektryczną. W kolejnych latach do 2021 roku planowane jest wymienienie następnych 80 wiat. Odnawialne źródła energii znalazły zastosowanie również w obiektach dworca lokalnego, a także pylonach z gablotami na rozkłady jazdy. 

Przebudowana ul. Rejtana Nowoczesne autobusy rzeszowskiego MPK
Przebudowana ul. Rejtana Nowoczesne autobusy rzeszowskiego MPK

Rzeszowianie badają się za darmo 

Rokrocznie miasto wydaje ok. 600 tys. zł na programy zdrowotne dla swoich mieszkańców. Wśród darmowych badań, z których mogą skorzystać rzeszowianki, są USG piersi oraz mammografia dla Pań od 70 roku życia. Ponadto wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 40. rok życia, mogą wziąć udział w programie profilaktyki chorób jelita grubego oraz wczesnego wykrywania cukrzycy typu II. Osoby chore na ten rodzaj cukrzycy, powyżej 45 roku życia, będą mogły skorzystać z przesiewowych badań okulistycznych pozwalających wykryć powikłania oczne cukrzycy. Miasto wprowadziło również program wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców od 18 roku życia. Jesienią wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie, a uczniowie I klas szkół podstawowych są objęci programem wykrywania wad postawy. Miasto zapewnia kompleksową rehabilitację dla dzieci do 3. roku życia z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego oraz autystycznymi. W ramach Programu pn.: „Zdrowe dziecko-zdrowa rodzina-zdrowe społeczeństwo” zorganizowane są bezpłatne konsultacje lekarskie, logopedyczne, pedagogiczne, fizjoterapeutyczne. Rodzice korzystają z bezpłatnej pomocy psychologicznej oraz grup wsparcia.