Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2008 r. powierzyło Towarzystwu Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie wykonanie przedsięwzięcia pn.: Plenerowa Lekcja Historii Ulicami Rzeszowa – „Szlakiem Rzeszowskiego Strzelca”. W czasie rajdu młodzież poznaje miejsca związane z wydarzeniami historycznymi oraz sylwetki bohaterów. Pogłębia wiedzę o historii Związku Strzeleckiego „Strzelec” od powstania 1910 r. do czasów współczesnych oraz jego znaczenie dla odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Leopold Lis - Kula, mieszkaniec Rzeszowa, wybitny oficer Związku Strzeleckiego (ZS), Legionów i odradzającego się Wojska Polskiego, zginął w wieku zaledwie 22 lat. Gorący patriotyzm oraz wybitne uzdolnienia wojskowe sprawiły, że jego postać zaczęła szybko obrastać legendą.
Tablica pamiątkowa na frontonie kościoła farnego została odsłonięta, wbrew woli władz, w dniu 12 maja 1985 r., w 50. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. W obecności licznie zebranych mieszkańców Rzeszowa tablicę odsłoniła siostra bohatera pani Amalia Zaniewska.
Tablica ta powstała – podobnie jak tablica płk. Lisa - Kuli – w latach osiemdziesiątych XX w. Podobny był też jej cel - przypomnienie i utrwalenie w świadomości rzeszowian zasług tego pułku dla sprawy niepodległości.
Tablica pamiątkowa umieszczona na wieży farnej w 2004 roku, w 90 rocznicę wymarszu 1 kompanii kadrowej, powstała z inicjatywy Podkarpackiego Związku Piłsudczyków. Nawiązuje swym kształtem do historycznej Tarczy Legionów, eksponowanej w tym miejsce podczas I wojny światowej.
To jedna z najstarszych tablic pamiątkowych w Rzeszowie. Ufundowali ją w 1913 r. rzemieślnicy rzeszowscy, w 50. rocznice wybuchu Powstania Styczniowego.
W 2002 roku na kamienicy przy ul. Jagiellońskiej, gdzie obecnie mieści się m. in. siedziba rzeszowskiej Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa - Kuli, odsłonięto tablicę pamiątkową marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednego z najwybitniejszych Polaków, wskrzesiciela państwa polskiego, twórcy i wodza armii polskiej, jak napisał o nim pisarz Wacław Sieroszewski, a w latach poprzedzających I wojnę światową przywódcę ruchu strzeleckiego w Galicji.
Tablica umieszczona została na budynku I Liceum Ogólnokształcącego, szkole o wieloletniej tradycji, chlubiącej się wieloma wybitnymi wychowankami. Wymieńmy tu tylko kilka osób, związanych z ruchem strzeleckim, jak: mjr Albin Fleszar „Satyr”, mjr Tadeusz Furgalski „Wyrwa”, gen. Marian Fornal „Bolesławicz” czy ks. ppłk Stanisław Żytkiewicz.
Oddział rzeszowski Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich ufundował w listopadzie 1998 r., w 80. rocznicę walk o Lwów, tablicę pamiątkową poświeconą pamięci poległych obrońców miasta i Orląt Lwowskich - młodzieży szkolnej, która w listopadzie 1918 r. stanęła do walki zbrojnej w obronie polskości miasta.
Zabytkowy budynek po klasztorze OO. Pijarów, w którym obecnie mieści się Muzeum Okręgowe, w okresie międzywojennym był siedzibą starostwa. W sierpniu 1944 r. miało tu miejsce wydarzenie, które w sposób symboliczny, pokazywało stosunek Armii Czerwonej do Armii Krajowej - sojusznika w obozie koalicji antyhitlerowskiej.
W latach poprzedzających I wojnę światową budynek ten zajmowała Komunalna Kasa Oszczędności miasta Rzeszowa. Od strony ulicy Roderyka Alsa mieściło się Muzeum Przemysłowe, a w nim pierwsza siedziba rzeszowskiego Związku Strzeleckiego.
Problematyka dotycząca historii AK, podobnie jak strzelecka, czy legionowa, w okresie PRL nie była dobrze widziana. W latach powojennych AK była zaciekle zwalczana, a jej dokonania fałszowane i oczerniane przez propagandę rządową. Wprawdzie z biegiem lat sytuacja uległa pewnej poprawie i od lat sześćdziesiątych XX w. zaczęły pojawiać się publikacje poświęcone dziejom Armii Krajowej - 300 tysięcznej sile zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego, to jednak poważniejsze upamiętnienia możliwe były dopiero po odzyskaniu suwerenności w 1989 r.