Innowacyjne inicjatywy - artykuły

Pod Rzeszowem będą produkowane szyby z powłoką kwantową

Firma ML System, która ma swoją siedzibę w Zaczerniu koło Rzeszowa będzie produkować szyby z powłokami kwantowymi Quantum Glass, które latem chłodzą, a zimą grzeją.

Szyba Quantum Glass to pierwsze na świecie rozwiązanie, gdzie z pozoru zwykła szyba oprócz podstawowej funkcji jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy hałas przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków, stanowi aktywny element generujący ekologiczną darmową energię ze słońca. Rozwiązanie tym bardziej atrakcyjne, że z wyglądu niczym nie różni się od tradycyjnych szyb zespolonych stosowanych powszechnie w branży budowlanej, gdzie niewidoczna powłoka z tlenków metali została zastąpiona powłoką z kropek kwantowych. Quantum Glass działa jak filtr, przepuszczając promieniowanie świetlne w długości widzialnej, a niekorzystne UV oraz podczerwień, zamieniane są na energię elektryczną. Dzięki temu szyby posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła przy jednoczesnym dodatkowym korzyściom w postaci generowania darmowej energii ze słońca, oraz znacznym ograniczeniu niekorzystnych zjawisk w postaci nagrzewania pomieszczeń i przedostawaniu się promieniowania UV.

Szyba powłokowa Quantum Glass zawdzięcza to wszystko kropkom kwantowym – niewielkim półprzewodnikom o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Niewidoczne dla ludzkiego oka cząsteczki są w stanie pochłaniać i emitować fale elektromagnetyczną w ustalonym zakresie. Ta „umiejętność” pozwala zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Produkcja szyb będzie się odbywać w nowej hali. Jej budowa kosztowała 10,2 mln zł, a cała inwestycja prawie 43 mln zł. 16,5 mln zł z tej kwoty pochodzi ze środków ze sprzedaży akcji spółki, a 20 mln zł – z funduszy unijnych.

Szyba Quantum Glass