2014 r.

WSPiA inwestuje w odnawialne źródła energii

40 nowoczesnych Car Portów z panelami fotowoltaicznymi oraz dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych to główna część innowacyjnej instalacji ogniw fotowoltaicznych, która powstała w kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Jest to jedna z największych w Polsce takich instalacji. W ramach inwestycji dofinansowanej z funduszy europejskich rozbudowany został także istniejący w WSPiA od 2011 r. system głębinowych pomp ciepła.

Rozwiązania, które zastosowane zostały w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej bazują na dwóch odnawialnych źródłach energii. Pierwsze to ciepło pozyskiwane z ziemi, z głębokości ponad 120 metrów. Drugie to przetwarzanie energii słonecznej na prąd niskiego napięcia. Łącznie z uruchomioną we wrześniu instalacją ogniwa fotowoltaiczne w WSPiA zajmują powierzchnię około 1200 m kw.

Innowacyjna inwestycja WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej ma dwie ważne funkcje – mówił podczas otwarcia instalacji ogniw fotowoltaicznych prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. - Jedna to funkcja ekonomiczna, bo dzięki panelom fotowoltaicznym będziemy mogli ograniczyć koszty utrzymania naszych budynków w Rzeszowie. Tu warto dodać, że według wstępnych wyliczeń nasz wkład własny w instalację zwróci się już za 5 lat. Druga funkcja, paradoksalnie realizowana w uczelni humanistycznej to promocja innowacyjnych technologii. Naszą instalację można więc śmiało nazwać projektem naukowo badawczym, przy którym testowane są nowe rozwiązania. Uważam też, że ta technologia może nam dać pewną niezależność energetyczną – powiedział prof. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA dodał, że ważnym elementem tego przedsięwzięcia są pierwsze w Rzeszowie stacje do ładowania samochodów elektrycznych. - Uważam, że auta elektryczne są przyszłością, a technologia rozwija się tak szybko, że za kilka lat wejdą do powszechnego użytku – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Najważniejszą częścią inwestycji w WSPiA jest innowacyjna instalacja ogniw fotowoltaicznych. – Jest to prawie 40 tzw. Car Portów, które zbudowane zostały na parkingu głównym uczelni. Są to specjalne zadaszenia, na których zamontowano nowoczesne panele fotowoltaiczne o powierzchni około 840 m kw. Dzięki temu instalacja pozwala na pozyskanie „ze słońca” energii elektrycznej o mocy około 170 kW – tłumaczy Marek Rogalski, zastępca dyrektora Administracyjnego WSPiA.

W ramach tej inwestycji na parkingu WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej powstały również pierwsze w Rzeszowie i jedne z niewielu na Podkarpaciu stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Dwa stanowiska pozwalają na jednoczesne ładowanie 4 samochodów.

Drugą część innowacyjnej inwestycji WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej stanowi system pomp ciepła. – Istniejący system pomp został zmodyfikowany i wyposażony w system pasywno-aktywnego chłodzenia sal wykładowych w budynku „Collegium Administrativum” WSPiA. Dodatkowo ciepło odpadowe z klimatyzacji będzie wykorzystywane do regeneracji dolnego źródła pompy ciepła – dodaje Dyrektor Marek Rogalski.

Rozbudowany system pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych przyniesie WSPiA w Rzeszowie wiele korzyści. Wpłynie na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Najważniejszy aspekt to jednak obniżenie zapotrzebowania uczelni na moc z sieci energetycznej oraz miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu uczelnia znacznie obniży koszty utrzymania swoich budynków w Rzeszowie.

Projekt „Rozbudowy infrastruktury energetycznej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej w oparciu o odnawialne źródła energii” warty jest prawie 7 mln zł. 85% tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Pierwsi w regionie
WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej jest pierwszą uczelnią w regionie, która zdecydowała się zainwestować w odnawialne źródła energii. W 2011 roku uruchomiona została pierwsza część innowacyjnej instalacji ogniw fotowoltaicznych o powierzchni 200 m kw. Dodatkowo na terenie kampusu wykonano 30 odwiertów o głębokości 125 metrów. Zamontowano w nich specjalistyczne sondy połączone z pompą pozwalającą na pobieranie ciepła z gruntu.

Prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA, otwiera 40 nowoczesnych Car Portów
Stacja do ładowania samochodów elektrycznych
40 nowoczesnych Car Portów z panelami fotowoltaicznymi oraz dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych przy WSPiA