1

Wystawy

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Od 16 lutego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie (ul. 3 Maja 19) można oglądać nową wystawę czasową: „Niepodległość szablą wywalczona”.

Szabla to broń o egzotycznym pochodzeniu, jednak już kilka wieków temu stała się w Polsce częścią składową kultury sarmackiej i nieodłącznym atrybutem każdego szlachcica. Dzieje tej broni związały się ściśle z historią naszej Ojczyzny, nie tylko w znaczeniu bojowym. Szabla stała się symbolem narodowym, zaś w czasach zaborów symbolem dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, zgodnie ze słowami polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.

Na ekspozycji prezentowane są polskie tradycje niepodległościowe związane z tą bronią, tj. powstania narodowe czy zmagania podczas wojny polsko-bolszewickiej. Widzowie mogą prześledzić również krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie.
Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych poczynając od wieku XVII, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, kończąc na roku 1945. Ekspozycję uzupełniają mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogata ikonografia.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Sali Tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z kolekcji prywatnej.

Plakat wystawy czasowej: Niepodległość szablą wywalczona
Plakat wystawy czasowej: Niepodległość szablą wywalczona