1

Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich

Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020
Projekt realizowany przez: Gminę Miasto Rzeszów
Partner Projektu: Miasto Stropkov

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%) oraz ze środków budżetu państwa (5%).

Okres realizacji projektu: 1 marca 2021 r. – 31 grudnia 2021 r.

O Projekcie

Projekt ma na celu upowszechnienie w atrakcyjnej, nowoczesnej formie bogactwa dziedzictwa kulturalnego regionu pogranicza polsko-słowackiego w postaci baśni, legend i opowiadań. Legendy, powszechnie kojarzone z prostymi opowiastkami dla dzieci, mają w istocie głębokie znaczenie. Stanowią echo minionych czasów, są nośnikiem mądrości ludowych, tradycji i doświadczeń wielu pokoleń. Pełnią funkcję dydaktyczną oraz stanowią unikatowy przykład tradycyjnej formy przypowieści o niepowtarzalnej narracji. Jeśli przekazane są w odpowiedniej formie, wykrystalizowanej na przestrzeni setek lat, oddziałują na słuchacza na wielu płaszczyznach.

Legendy, baśnie i opowiadania terenów przygranicznych, wyrosłe z historii i niosące ze sobą morał i napomnienie, zasługują na utrwalenie i zaprezentowanie kolejnym pokoleniom w formie najbardziej dla nich atrakcyjnej.

W ramach Projektu zaplanowano działania, które pozwolą połączyć tradycję z nowoczesnością i zachęcić odbiorców w różnym wieku do sięgnięcia po przebogaty zasób historii, zarówno zabawnych, jak i czasem przerażających. Zawsze jednak wyjątkowo ciekawych. 

Wśród przewidzianych w Projekcie działań odbędą się między innymi:

  • Spotkania online z gawędziarzami, którzy zaprezentują baśnie i legendy Polski i Słowacji,
  • Warsztaty wrażeniowo sensoryczne – działanie kierowane do grup dziecięcych oraz dla osób dorosłych (nauczycieli, edukatorów, opiekunów przedszkolnych itp.). W ich trakcie uczestnicy poznają specjalne techniki czytania, wezmą udział w zajęciach z looperem oraz odczytają wybrane fragmenty tekstu z podziałem na role. Uczestnicy nauczą się również wykorzystywać elementy scenograficzne w celu uatrakcyjnienia prezentowanych materiałów,
  • Warsztaty ilustratorskie – uczestnicy poznają ciekawe formy ilustratorskie i stworzą ilustracje do wybranych legend, prezentujące zarówno występujące w niej postaci, jak i stosowne dekoracje,
  • Warsztaty animacji poklatkowej – w ramach działania powstałe podczas warsztatów ilustratorskich prace ożyją, uczestnicy warsztatów poznają magiczny świat animacji poklatkowej tworząc krótkie etiudy filmowe,
  • Wystawy – powstałe podczas warsztatów twórczych prace zaprezentowane zostaną podczas dwóch miesięcznych wystaw, z których jedna odbędzie się w Rzeszowie, druga w Stropkovie,
  • Event prezentujący podsumowanie projektu – w ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną efekty realizacji projektu. Uczestnicy zapoznają się z powstałymi w ramach warsztatów pracami, wezmą udział w pokazie czytania wrażeniowego, obejrzą powstały z połączenia etiud filmowych dłuższy film animowany. Dla uczestników wydarzenia przewidziana jest również zabawa z animatorami w duchu legend Rzeszowa, Stropkova oraz przygranicznych rejonów górskich. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pełnowymiarowe przedstawienie teatralne w przestrzeni otwartej.

Zachęcamy do śledzenia niniejszej strony internetowej. Wszelkie informacje dot. Projektu, w tym nadchodzących wydarzeń, publikowane będą na bieżąco.

Wystawa „O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć" już w listopadzie w Stropkovie!

Wystawa będzie okazją do zapoznania się z pracami stworzonymi przez uczestników warsztatów ilustratorskich, w których wzięła udział młodzież w wieku 10-15 lat.

Oprócz wystawy odwiedzający będą mieli okazję obejrzeć film "O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć" legendy pogranicza polsko-słowackiego.

Miejsce:

Mestská knižnica v Stropkove
Hlavná 1647/27
Stropkov 091 01
mestskakniznica@stropkov.sk
+421 54 742 22 38

Zapraszamy!


18 maja 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie online w ramach cyklu „O czym bajarze bajdurzą”. W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu uczestników z Polski i Słowacji. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały trzy legendy: „Córka młynarza”, „Upiór” i „Diabelska karczma”. Dobór legend gwarantował prezentację zarówno polskich, jak i słowackich opowieści.

25 maja 2021 r. przeprowadzone zostało drugie spotkanie online z cyklu „O czym bajarze bajdurzą”. Po raz kolejny baśnie i legendy Polski i Słowacji zachwyciły kilkudziesięciu uczestników wydarzenia. Tym razem mieli oni okazję usłyszeć stropkovską legendę „Zakopana miłość”, legendę pogranicza „Mądry złodziej” oraz rzeszowską opowieść o Jakubie Ado – „Objawienie na drzewie”.

28 września 2021 r. zrealizowane zostało trzecie spotkanie online z cyklu „O czym bajarze bajdurzą”. Uczestnikom spotkania zaprezentowano następujące opowieści: „O zbóju Kostku”, „Fedor Hlavaty” oraz „Ligęzowie, Stadnicki czyli zbójcy szlachetnie urodzeni”.

19 października 2021 r. odbyło się ostatnie, czwarte spotkanie online w ramach cyklu „O czym bajarze bajdurzą”. Spotkanie "O ludziach, ich losach i przemijaniu", podobnie jak wszystkie poprzednie odsłony, zgromadziło kilkudziesięciu uczestników zarówno z Polski, jak i ze Słowacji.

   

19 i 20 czerwca 2021 r. odbyły się warsztaty ilustratorskie w ramach zadania "O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć" podczas których uczestnicy zapoznali się z tajnikami sztuki ilustratorskiej. W trakcie warsztatów powstały piękne prace, wykonane różnymi technikami plastycznymi.

  

Warsztaty w ramach zadania "O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć – cykl warsztatów artystycznych i wystaw" zakończone! 26 i 27 czerwca 2021 r. cztery grupy warsztatowe wyczarowały ze stworzonych wcześniej ilustracji animacje. Już niebawem efekt ich wytężonej pracy będzie cieszył wszystkich miłośników legend i baśni.

  

29 czerwca 2021 r. odbyły się w Rzeszowie warsztaty w ramach zadania „O panach i czarach - przeżyj, aby zrozumieć - cykl warsztatów wrażeniowo-sensorycznych”. Uczestnicy podczas zajęć poznali baśnie i legendy w zupełnie nowy, wrażeniowy sposób. Dzięki temu w przyszłości sami będą potrafili snuć opowieści tak, by były zawsze wyjątkowym przeżyciem! Dzięki wykorzystaniu rekwizytów, zarówno tych wyjątkowych, jak i łatwo dostępnych (w tym w domowej spiżarni) odbiorcy mogą „poczuć” historię, którą snuje narrator. Gwarantuje to niepowtarzalne przeżycia i pobudza zainteresowanie tak legendami, jak i oryginalnymi technikami ich prezentacji.

  

28 lipca 2021 r. odbyły się kolejne warsztaty w ramach zadania "O panach i czarach - przeżyj, aby zrozumieć - cykl warsztatów wrażeniowo-sensorycznych", tym razem w Stropkovie. Dla uczestników wydarzenia przygotowano moc atrakcji. A wszystko to w krainie legend pogranicza Polski i Słowacji. 

  

Event kulturalny „Legendo, ożyj!” już za nami!

25 września 2021 r. na Rynku w Rzeszowie miłośnicy baśni i legend wzięli udział w przedstawieniu pt. „Na szlaku legend polskich i słowackich”. Aktorzy prezentujący spektakl zaprosili na niesamowitą podróż do krainy magii i humoru. Przedstawiona opowieść zachwyciła zebraną przed sceną publiczność, zwłaszcza najmłodszych, którzy z ochotą wchodzili w interakcję z artystami.

Przedstawienie poprzedziły zabawy z animatorami, oczywiście w klimatach legend i baśni regionu pogranicza polsko-słowackiego.

Event stał się okazją do miłego spędzenia sobotniego popołudnia. W wydarzeniu wzięli udział oprócz mieszkańców Rzeszowa i turystów także goście przybyli ze Stropkova.

Kolejne atrakcje w ramach projektu „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” już niebawem. Zapraszamy do udziału w poszczególnych wydarzeniach!

  

W ramach zadania „O damach i smokach – zobacz, żeby uwierzyć – cykl warsztatów artystycznych i wystaw”, powstał jedyny w swoim rodzaju film animowany! Wykorzystano w nim ilustracje, które powstały w trakcie warsztatów ilustratorskich. Uczestnicy zajęć tchnęli w nie życie, tworząc krótkie etiudy filmowe na kolejnych warsztatach, poświęconych animacji. Efekty ich pracy trafiły w ręce specjalistów, którzy wyczarowali z nich film "O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć" legendy pogranicza polsko-słowackiego! 

https://www.youtube.com/watch?v=aHBsGxQ4p60

Wystawa „O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć" w Rzeszowie zakończona!

Wystawa zorganizowana została w Rzeszowskim Domu Kultury filia Przybyszówka. Prezentowała ona prace stworzone przez uczestników warsztatów ilustratorskich, w których wzięła udział młodzież w wieku 10-15 lat. Oprócz wystawy odwiedzający mieli również okazję obejrzeć film "O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć" legendy pogranicza polsko-słowackiego.

Już w listopadzie 2021 r. wystawa wraz z filmem zawitają do Stropkova. Zapraszamy do jej odwiedzenia!

   

Plakat Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich
Plakat Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich