1

2017 r.

Kilka słów o pecetach..., czyli co ciekawego w rzeszowskim IT

Z całą pewnością sektor nowoczesnych technologii informatycznych stał się w ostatnim czasie jednym z najmocniejszych motorów napędowych rzeszowskiej gospodarki. Lokalne uczelnie kształcą na wysokim poziomie przyszłych specjalistów IT, dostosowując przy tym swoją ofertę dydaktyczną do bieżącego zapotrzebowania na rynku pracy, jak również do globalnych trendów. Pomimo sporej liczby krajowych i międzynarodowych podmiotów informatycznych działających w stolicy Podkarpacia, miasto nieustannie przyciąga do siebie kolejne znane i cenione firmy IT.

W pierwszej połowie lutego 2017 r. w Rzeszowie swój oddział uruchomiła firma ATOS Polska. Zarząd firmy zdecydował się ulokować swoje biuro w Rzeszowie ze względu na duży potencjał biznesowy regionu, jak również spore możliwości rekrutacyjne. Ważnym aspektem branym pod uwagę była również bardzo dobra współpraca z samorządem. Obecnie w skład rzeszowskiego biura wchodzi 10 architektów i programistów, którzy uczestniczą w procesie rozwoju produktów z sektora bankowego oraz telekomunikacyjnego.

– Otwarcie biura Atos w Rzeszowie to dla nas kolejny krok w rozwoju naszej firmy w kraju – mówi Marcin Woźny, Dyrektor Departamentu Rozwoju Aplikacji w Atos Polska. – Położenie geograficzne Rzeszowa pozwoli nam efektywnie dostarczać nasze usługi w całym regionie południowo- wschodniej Polski, a potencjał akademicki daje szansę rozwoju biura pod względem wielkości zatrudnienia. Już teraz posiadamy zespół specjalistów liczący dziesięć osób i mamy już plany zwiększenia zatrudnienia w przyszłości. Współpraca z władzami miasta oraz Biurem Obsługi Inwestora przynosi nam wymierne korzyści i tworzy bardzo dobry klimat do dalszych inwestycji, więc przy tej okazji chciałbym podziękować lokalnej administracji za duże wsparcie. Jestem przekonany, że nasze rzeszowskie biuro będzie wkrótce ważnym punktem na biznesowej mapie Rzeszowa. Biuro Atos Rzeszów mieści się na drugim piętrze w kompleksie biurowym SkyRes Warszawska – najnowocześniejszym wielkopowierzchniowym budynku klasy A w regionie.
Rzeszowska firma informatyczna Ideo Sp. z o.o. pod koniec lutego br. oficjalnie uruchomiła akcelerator Idea Global. Projekt ten jest realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu w ramach programu Start In Poland. Celem działania jest łączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa. Młode firmy, które wezmą udział w programie otrzymają wsparcie finansowe do kwoty 250 000 zł, ale również możliwość zbudowania i przetestowania prototypu produktu oraz modelu biznesowego pod okiem mentorów. Uzyskają również dostęp do inwestorów i firm zainteresowanych implementacją nowych rozwiązań. Co istotne, Idea Global znalazł się wśród 10 spośród 61 akceleratorów, które uzyskały wsparcie finansowe PARP. Zadaniem akceleratora będzie wsparcie co najmniej 20 startupów i wdrożenie ich rozwiązań u dużych partnerów. W ramach akceleratora preferowane są 4 ścieżki tematyczne: loT/IT, Healthcare, Automotive, Fintech oraz Insurtech. Funkcjonująca jako Agencja Interaktywna i Software House, spółka Ideo jest obecna na rynku od 1999 r. Na dzień dzisiejszy zatrudnia blisko 200 osób. Od dwóch lat jest systematycznie klasyfikowana w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 CE, ponadto jest partnerem takich potentatów IT, jak Microsoft, Google, eZ Solution czy Episerver. Projekt Idea Global jest realizowany na podstawie umowy z PARP w ramach Działania 2.4. „Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji”, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Dynamicznie i wielopłaszczyznowo rozwija się rzeszowski informatyczny gigant, firma Asseco Poland S.A. W połowie lutego br. firma podpisała umowę z Kancelarią Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego do obsługi głosowań w Sali Posiedzeń. System składa się z dedykowanego oprogramowania, jak również sprzętu i infrastruktury technicznej. Nowy System Obsługi Głosowań składa się nie tylko z odpowiedniego oprogramowania, ale także z dedykowanych urządzeń, stanowiących element wyposażenia stanowiska poselskiego. To specjalne czytniki, pełniące rolę pulpitu zarządzania w procesie głosowań prowadzonych w Sali Posiedzeń. Zostały one przygotowane do połączenia z centralnym Systemem Obsługi Głosowań, systemem audio oraz systemem tłumaczeń poprzez sieć lokalną (LAN). Wartość projektu wynosi 4,7 mln zł brutto. – Jako polska firma jesteśmy dumni, że będziemy realizować projekt dla Sejmu RP. Asseco jest największym dostawcą oprogramowania oraz sprawdzonym i zaufanym partnerem sektora publicznego – mówi Marek Panek, wiceprezes zarządu Asseco Poland.

Firma Asseco Poland coraz mocniej zaznacza swą obecność w sektorze kosmicznym. Wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną zainicjowała projekt, którego efektem będzie narzędzie wykorzystywane w zarządzaniu misjami kosmicznymi. Wspomniany projekt będzie realizowany w przeciągu najbliższych 12 miesięcy, a jego wartość wyniesie 1 mln zł netto.

Operująca w Rzeszowie firma G2A.com notuje w ostatnim czasie nieustanne sukcesy na globalnym rynku gier komputerowych. Na dzień dzisiejszy w tej niezwykle popularnej globalnej platformie gamingowej zatrudnienie znajduje już ponad 700 osób, w tym wielu obcokrajowców. Pod koniec stycznia br. Prezes Zarządu G2A.com Bartosz Skwarczek podpisał list intencyjny z władzami Politechniki Rzeszowskiej o współpracy. Zakres kooperacji obejmuje m.in. prowadzenie wspólnych wykładów, ćwiczeń i laboratoriów dla studentów, jak również prowadzenie prac dyplomowych, inżynierskich, magisterskich i doktorskich, w zakresie proponowanym przez G2A.com i zaakceptowanych przez uczelnię. Współpraca ma przysłużyć się lepszemu przygotowaniu merytorycznemu absolwentów Politechniki Rzeszowskiej na rynkach nowoczesnych technologii. Studenci Politechniki będą mieli okazję odbywać interesujące staże i praktyki w G2A, a w przyszłości aplikować o pracę. Tytułem przypomnienia – to właśnie G2A.com od grudnia zeszłego roku jest sponsorem tytularnym Centrum Kongresowo- Wystawienniczego w podrzeszowskiej Jasionce.

Godnym odnotowana jest fakt, iż w tegorocznej edycji konkursu Interstudent na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, laureatem w kategorii „studia licencjackie” został student kierunku „Informatyka” Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Vadym Melnyk. W konkursie wzięli udział studenci reprezentujący kilkanaście krajów świata z pięciu kontynentów. Statuetkę zwycięzcy wręczył Wicepremier RP oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin. Vadym ma na swoim koncie wiele aktywności, które dotyczą zwłaszcza nowych technologii informatycznych i biznesu, m.in. wspólnie z Microsoft stworzył Unicorn Division – inicjatywę, która łączy influencerów ze środowiska startupowego z głównych miast Polski i wspiera najbardziej innowacyjne startupy w kraju. Vadym jest również przedsiębiorcą i współwłaścicielem takich firm jak Cervi Robotics, ServoCode, Dronhub, B Technology, a także organizatorem największego maratonu programistycznego w Polsce Wschodniej – Hackathon Rzeszów.