LII sesja Rady Miasta - 28 września 2021 r. (wtorek), godz. 8.30 na żywo

Sesja będzie prowadzona w sposób hybrydowy, tzn. część radnych będzie w niej uczestniczyć w sali sesyjnej Ratusza, a część  w trybie on-line. 

Mieszkańcy, którzy chcieliby zabrać głos w trakcie sesji Rady Miasta Rzeszowa, powinni zgłosić ten zamiar Przewodniczącemu Rady i po uzyskaniu jego zgody, będą mogli skorzystać z przygotowanego w ratuszu stanowiska komputerowego.

Kalendarz imprez

Spektakl Operowy Bastien i Bastienne

start wydarzenia: 12 / 09 / 2021  |  koniec: 12 / 09 / 2021

12 września 2021 r. w sali widowiskowej WDK będzie można zobaczyć premierowy spektakl operowy „Bastien i Bastienne” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Podkarpackiego Teatru Muzycznego „Halka”.

Wstęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc - tel. 695 703 312.

5 grudnia 2021 roku mija 230. rocznica śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pragnąc realizować przyjęte cele w zakresie propagowania kultury muzycznej, Podkarpacki Teatr Muzyczny HALKA, z myślą o melomanach, przygotował operę pt. „Bastien i Bastienne”. Polska prapremiera dzieła odbyła się pod koniec XVIII wieku w Warszawie, natomiast współczesna premiera miała miejsce w 1967 roku na Zamku w Łańcucie podczas Dni Muzyki Kameralnej. Odtwórcami tytułowych ról byli prof. Jadwiga Romańska, Jerzy Sypek i prof. Kazimierz Pustelak, który początek swojej kariery wokalnej rozpoczynał w Studio Operowym w Rzeszowie pod okiem Marii Świeżawskiej.
Kreacja ról przez tak znakomitych śpiewaków dowodzi rangi utworu, lecz mimo to do dziś utwór należy do najrzadziej wykonywanych dzieł Mozarta.

Bastien i Bastienne, w reżyserii dr. hab. Jacka Ścibora, to zabawny i beztroski utwór o charakterze operowym, dzieło 12-letniego genialnego dzieciaka z Salzburga. Dzieło posiada formę jednoaktową i składa się z dwunastu arii przeplatanych mówionymi dialogami. Obsada sceniczna wymaga tylko trzech śpiewaków, co wpływa na przejrzystość akcji. Całość kompozycji ma charakter bezpretensjonalny i niewymuszony, co stanowi o jego wysokiej klasie. Nieskomplikowana konstrukcja melodyczna dzieła w połączeniu z komicznością fabuły czyni dzieło łatwym w odbiorze dla niemal wszystkich grup wiekowych i stanowi doskonałą propozycję dla mieszkańców Rzeszowa.
Rzeszowska premiera spektaklu zbiega się również ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Muzyki, obchodzonym w dniu 1-go października, jak również jest okazją dla podkreślenia naszej piątej rocznicy działalności artystycznej, zapoczątkowanej w ramach Studia Operowego HALKA reaktywowanego w październiku 2016 roku.

Wydarzenie objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek

Plakat opery
Plakat opery