Kalendarz imprez

Koncert Orkiestry św. Mikołaja z cyklu Etno-Wiosna

start wydarzenia: 12 / 06 / 2021  |  koniec: 12 / 06 / 2021

12 czerwca 2021 r. o godz. 18 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7) odbędzie się koncert Orkiestry św. Mikołaja.

Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie WDK od 24 maja br. Ilość miejsc ograniczona.

Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Powstali ponad trzydzieści lat temu. Przez kolejne trzy dekady swojego funkcjonowania stworzyli ponad dziesięć albumów. Wszechstronność muzyki, którą zawarli na kolejnych swoich wydawnictwach, ukazuje niezwykle szerokie horyzonty artystyczne, kryjące się za projektem. Na ich twórczość składa się także przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się tak do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Ich różnorodność stylu przejawia się również w szerokim wachlarzu wykorzystywanych brzmień; na ich nagraniach usłyszymy feerię barw dźwiękowych, realizowanych na tak różnych instrumentach jak cymbały, nyckelharpa, fujarki pasterskie oraz mandola, koboz czy dutar. W nowych piosenkach można odnaleźć oprócz folkowego brzmienia rytmy reggae, a nawet progresywno-rockowe eksperymenty. Tak ujęta muzyka pozwala odbiorcy odczytywać przekaz Orkiestry św. Mikołaja jako zjawisko osadzone w głębokiej tradycji muzycznej, które jednocześnie daje powiew aktualności i żywotności zjawiska, jakim jest folk. Orkiestra św. Mikołaja zagrała ponad 2000 koncertów w 17 krajach Europy.

Skład zespołu: Anna Kołodziej - skrzypce, nyckelharpa, mazanki, śpiew; Zbyszek Kowalczyk - gitara basowa, śpiew; Jacek Warszawa - perkusja; Bogdan Bracha - skrzypce, flety pasterskie i instrumenty stroikowe, śpiew; Marcin Skrzypek - cymbały, gitara, mandolina, koboz, śpiew.

Plakat koncertu Orkiestry Św. Mikołaja
Plakat koncertu Orkiestry Św. Mikołaja