Aktualności

Portal JP2online.pl nominowany do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku!

Portal JP2online.pl został nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2020. W 14. edycji plebiscytu portal znalazł się w finałowym gronie 5 najciekawszych propozycji w kategorii „Edukacja”. W imieniu Centrum Myśli Jana Pawła II serdecznie zapraszamy do głosowania na projekt, który został udostępniony z okazji ubiegłorocznych 100. urodzin Karola Wojtyły.

JP2online.pl wystartował w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 18 maja 2020 r. Znalazły się w nim multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie. Jan Paweł II dostępny, w jednym miejscu w Internecie – to cel, który przyświeca portalowi. Od początku wszystkie treści były publikowane w polskiej i angielskiej wersji językowej, a już po paru miesiącach udało się uruchomić wersję hiszpańsko- i ukraińskojęzyczną, co stało się możliwe dzięki współpracy z Instytutami Polskimi w tych krajach.

W portalu internauci znajdą między innymi: wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Wszystkie zgromadzone materiały są prezentowane w atrakcyjnej oprawie wizualnej, a projekt portalu przygotowany w oparciu o najnowsze trendy technologiczne występujące obecnie na rynku, umożliwia użytkownikom szybką i intuicyjną pracę oraz pogłębianie wiedzy o Karolu Wojtyle.

Szczególną uwagę na JP2online warto zwrócić na multimedialny biogram Karola Wojtyły, który za pomocą grafiki, animacji, materiałów audio, filmów archiwalnych i tekstów przybliża wydarzenia, osoby i miejsca mające wpływ na Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Atrakcyjna wizualnie prezentacja biografii sprawia, że jest to znakomity materiał dydaktyczny, dostępny w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim oraz ukraińskim. W czerwcu 2021 r. multimedialny biogram Karola Wojtyły za swoje walory wysokie produkcyjne otrzymał prestiżowy tytuł „Honorable Mention” oraz certyfikat „Mobile Excellence” w jednym z najważniejszych konkursów dla web designerów – Awwwards.com.

Udostępnione w portalu zbiory zostały przekazane przez wiele instytucji takich jak: Polskie Radio S.A., Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millennio, Klasztor w Niepokalanowie, Zgromadzenie Księży Sercanów, Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu – Angelicum.

Wydarzenie Historyczne Roku to prestiżowy plebiscyt organizowany corocznie przez Muzeum Historii Polski. Do finału zakwalifikowało się 15 przedsięwzięć podzielonych na trzy kategorie: Edukacja, Wydarzenie i Wystawa. JP2online.pl jest jednym z pięciu kandydatów w kategorii „Edukacja”. Internetowe głosowanie trwa do końca sierpnia, głosy należy oddać w każdej z trzech kategorii. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. W imieniu Centrum Myśli Jana Pawła II bardzo dziękujemy za Państwa głosy!

LINK DO GŁOSOWANIA

Szczegółowe informacje na portalu jp2online.pl, na stronie centrumjp2.pl oraz na profilu Centrum Myśli Jana Pawła II na Facebooku.

JP2online plakat WHR
JP2online plakat WHR