Aktualności

Rzeszów stawia na wodór

Wodór to przyszłość, ale już teraz trzeba o nim myśleć – to opinie ekspertów biorących udział w konferencji „Wodorowa przyszłość”, którą zorganizował Urząd Miasta Rzeszowa.

Spotkanie odbyło się w wirtualnej przestrzeni internetu i było inicjatywą Urban Lab Rzeszów. Debata miała na celu przekazanie aktualnych wiadomości m.in. o zastosowaniu wodoru jako paliwa transportowego, a także wiedzy o budowie infrastruktury niezbędnej dla zorganizowania transportu miejskiego.

- Województwo podkarpackie, a także jego stolica – Rzeszów – stawiają na innowacje, dlatego wykorzystanie wodoru jest obszarem, o którym chcemy nie tylko rozmawiać, ale też zacząć w nim działać – mówił otwierając konferencję pełniący funkcję Prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Gośćmi spotkania byli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa Władysław Ortyl.

- Kierunek polityki naznaczony przez Unię Europejską w zakresie emisji gazów cieplarnianych sprawia, że bardzo dynamicznie zaczynają być poszukiwane alternatywne źródła energii. Polski rząd przeznacza środki finansowe, aby zintensyfikować działania w zakresie wykorzystania wodoru jako źródła energii. W ramach Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono na ten cel 800 mln euro. Jest zatem miejsce dla Rzeszowa i dla Podkarpacia, aby w zakresie projektów wodorowych wyznaczać nowe kierunki do zastosowania wodoru w transporcie publicznym i lotnictwie – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że Podkarpacie, jak żaden inny region nadaje się do dyskusji o wodorze: - Polska i Podkarpacie nie mogą pozostawać w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii wodorowych, tym bardziej, że Rzeszów – stolica Podkarpacia i samo Podkarpacie słyną z innowacji, dlatego nie może nas zabraknąć w tym obszarze. Cieszę się, że ta konferencja na temat przyszłości wodorowej ma miejsce właśnie w naszym regionie, być może rozpoczyna ona debatę nad utworzeniem „Doliny wodorowej” na Podkarpaciu – mówił marszałek.

Prelegenci biorący udział w konferencji podkreślali zgodnie, że zielony wodór to najlepsza wizytówka transformacji energetycznej XXI wieku, a obszarów, w których może być wykorzystywany jest bardzo wiele i wychodzą one poza przemysł czy transport.

Prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem na Politechnice Rzeszowskiej, przekonywał, że wodór może być szansą dla Podkarpacia: - Na Podkarpaciu możemy być liderem w zakresie wykorzystania wodoru jako paliwa do statków powietrznych. Przed nami lekcja do odrobienia, abyśmy tę szansę mogli wykorzystać – mówił prorektor.

Wśród prelegentów znaleźli jeszcze: dr Mariusz Ruszel z Politechniki Rzeszowskiej, który mówił o strategiach wodorowych. Technologie produkcji wodoru omówiła dr Sylwia Pawlak, dyrektor ds. Innowacji w spółce LOTOS. Grupę LOTOS reprezentował na spotkaniu także Marek Laskowski, szef Biura Innowacji, który mówił o infrastrukturze do produkcji wodoru dla transportu. O zastosowaniu wodoru w miejskich autobusach mówił dyrektor z firmy SOLARIS BUS – Mateusz Figaszewski. A o zastosowaniu wodoru w transporcie kolejowym mówiła Izabela Łochowska, prezes Polish Institute. Wystąpienia prelegentów zakończył dr Marcin Koniak z Politechniki Warszawskiej, który poruszył trudne kwestie magazynowania energii.

Spotkanie podsumował Zbigniew Rudnicki – kierownik Centrum Innowacji i Zarządzania Energią z Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta: - Ta konferencja pomoże nam w opracowaniu różnych projektów czy koncepcji miejskich, które chcielibyśmy realizować. Szczególnie interesuje nas strategia wodorowa Polski i punkt, który mówi o budowie w kraju sześciu dolin wodorowych. Myślę, że ta konferencja pozwoli nam rozpocząć dyskusję na temat tego, co powinniśmy robić, aby nasz region taką doliną wodorową mógł zostać – mówił Zbigniew Rudnicki.

Spotkanie zakończyła ekspercka debata, która nie była transmitowana w internecie. Zostanie jednak udostępniona w formie odrębnych materiałów na stronie Urban Lab Rzeszów.

Plakat konferencji "Wodorowa przyszłość"
Plakat konferencji "Wodorowa przyszłość"